İngiltere İlk Protector RG Mk1’i Teslim Aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere, ABD’li General Atomics şirketi tarafından geliştirilen ilk Protector RG Mk1 İnsansız Hava Aracı (İHA)’nı teslim aldı.

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) için üretilen ilk Protector RG Mk1 İHA Sistemi için Kabul Test Prosedürleri (ATP) tamamlandı. ATP’nin tamamlanması ile General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI) tarafından geliştirilen MQ-9B RPA sistemi, lansman müşterisi olan Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne resmi olarak devredildi.

STM Banner

Protector İHA, esasında RAF’ın gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış, özel olarak yapılandırılmış bir MQ-9B konfigürasyonu olarak biliniyor. İHA, İngiltere Savunma Bakanlığı’nın tedarik kolu olan Defence Equipment and Support (DE&S) birimi tarafından kabul edildi. Teslim edilen İHA’nın, 2023 yılı içerisinde RAF Waddington Hava Üssü’ne konuşlandırılması planlanıyor.

İHA ile birlikte Taşınabilir Uçuş Öncesi ve Uçuş Sonrası Ekipmanların (P3E’ler) ilk iki setinin de kabul faaliyetleri tamamlandı. P3E, dünyanın her yerinden SATCOM Otomatik Taksi, Kalkış ve İniş Kabiliyeti sağlayan, personel ve ekipman saha ayak izini büyük ölçüde azaltan dizüstü bilgisayar boyutunda yer destek ekipmanı olarak biliniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Selçuk Bayraktar’dan ABD’li Firmaya: “Bakalım kim önce yapacak”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu