Dron saldırısı düzenleyen terörist etkisiz hale getirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Fırat Kalkanı Harekatı (FKH) bölgesindeki bir üs bölgesine yönelik dron saldırısı gerçekleştirilen terörist, yerinin belirlenmesinin ardından etkisiz hale getirildi.

Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Fırat Kalkanı bölgesindeki bir üs bölgemize yönelik maket uçak saldırısı personelimizin dikkati ve alınan tedbirler sayesinde önlendi. Düşürülen maket uçağın üzerindeki kart incelenerek uçağın fırlatıldığı nokta belirlendi. Uçağın fırlatıldığı noktaya düzenlenen operasyonla da 1 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi.”

STM Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere; Jandarma ve Emniyet birimleri ile sahada mücadele edemeyen terör örgütü PKK, son dönemde dron saldırılarını arttırmış durumda. PKK’lı teröristler tarafından; Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üssü, sınır hattındaki birlikler ve Suriye’deki üs bölgelerine yönelik dron saldırılar gerçekleştiriliyor. Şu ana kadar herhangi bir can kaybının olmadığı saldırılar, maddi hasarlarla atlatıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer güvenlik birimleri, dron saldırılarına yönelik önlemlerini arttırıyor. Dron sistemlerini tespit edebilen Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı, az sayıda da olsa envantere alındı.

FAR-AD-min

Aynı zamanda, dronları etkisiz hale getirecek soft-kill sistemler de envanterde bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, yakın gelecekte hard-kill sistemleri de envanterine alması bekleniyor.

Hard-Kill Dronsavar Sistemi alanında Türk savunma sanayii, KAPAN ve ALKA gibi sistemleri geliştirmiş durumda.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/yerli-dron-tespit-radari-retinar-far-ad-envantere-alindi/


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu