DUNKER Sistemi Deniz Kuvvetleri’ne Teslim Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

DUNKER (Deniz Düşen Helikopterden / Mecburi İniş Yapan Uçaktan Kaçma Kurtulma) Projesi kapsamında geliştirilen simülatör sistemi, Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Meteksan Savunma arasında DUNKER Projesi, 2018 yılı içerisinde imzalanmıştı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, DUNKER Projesi kapsamında geliştirilen sistemin Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildiğini açıkladı.

STM Banner

Başkan Demir tarafından yapılan açıklamada, ““Başkanlığımızın projesi olan, Denize Düşen Helikopterden/Mecburi İniş Yapan Uçaktan Kaçma Kurtulma Simülatörü DUNKER’i Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim ettik. Emeği geçen herkesi tebrik ederim.” ifadelerine yer verildi.

DUNKER Simülatör Sistemi

Denize düşen helikopter veya suya mecburi iniş yapan uçaktan kurtulma eğitimleri, Silahlı Kuvvetler’de gerek sahilde gerekse yüzer unsurlarda konuşlanmış uçucu personel, bu araçlarla intikal eden askeri personel kadar, sahilden açıkta bulunan petrol tesisleri gibi mahallerde görev yapan sivil personel için de önemli bir yetenektir. Bu yeteneğin kazanılmasının yanı sıra helikopter ve uçaklarda görev yapan, intikalde bulunan personelin bu eğitimi alarak, yeterliliğini belgeleyecek sertifikasyonu da alması önemli bir gereksinimdir.

Eğitimler, tesis edilmiş bir havuz içerisinde, helikopter benzetiminin kontrollü şekilde 180 dereceye kadar döndürülmesi, içindeki personelin bu durumdaki helikopterden çıkması olarak gerçekleştirilmektedir.

Dz.K.K.lığı Deniz Hava Üs Komutanlığı bünyesinde konuşlandırılmak üzere, personelin günümüz imkan ve kabiliyetleri ile gerçekçiliği artırılmış modern tesislerde “Denize Düşen Helikopterden/Mecburi İniş Yapan Uçaktan Kaçma Kurtulma (DUNKER)” eğitimlerinin yapılması maksadıyla uluslararası standartlarda ve OPITO kriterleri dikkate alınarak tasarlanmış, modern bir simülatör Meteksan Savunma tarafından tesis edilmiştir.

DUNKER Projesi kapsamında simülatör sistemini oluşturan vinç(ler), platformlar ve yan teçhizatlardan oluşan simülasyon ekipmanı ile bunun tamamlayıcı bileşeni olan havuz, havuz tesisatı ve teknik oda ve mahallerden oluşan bina inşası da gerçekleştirilecektir. Havuzda, fırtına/dalga simülasyonları, gündüz ve gece ayırımı yapılabilecek ve ışık şiddeti ayarlanabilecek şekilde aydınlatma/karartma imkânı, şiddeti ayarlanabilir bir yağmurlama sistemi gibi gerçekçi ortamı oluşturacak farklı unsurlar bulunacak, fırtınalı hava benzetiminin yapılabilmesi için, ışıklandırma, ses sistemi, rüzgar etkisi, dalga etkisi ve yağmur etkisi bir arada ve ayrı ayrı kullanılabilecektir.

Simülatörün, farklı eğitimlerin yapılabildiği, dört bileşenden oluşması öngörülmüştür. Birbirinden bağımsız ve farklı zamanlarda gerçekleşecek eğitimlerin yapılacağı bileşenler şunlardır:

  • Suya Düşen Helikopterden Kaçma/Kurtulma: Bir Jenerik Kabin ve vinçten oluşan, Suya Düşen Helikopterden Kaçma/Kurtulma eğitiminin verileceği platform.
  • Kurtarma Helikopteri: Kurtarma harekatı yapan helikopteri simüle eden bir platform, kazazedenin havuzdan platforma alınmasını sağlayacak vinçten oluşan, kurtarma eğitiminin verileceği benzetim.
  • Paraşütle Suya İnme: Paraşütle atlamayı simüle edecek kule ve raylı sistemden oluşan, paraşütle suya inme ve hayatta kalma eğitimlerinin verileceği platform. Personelin paraşütle suya inme ve hayatta kalma eğitimlerinin yapılabilmesi için paraşütle suya iniş benzetimi yapmak üzere bir kule, telli kayma sistemi ve paraşüt askı sistemi tesis edilecektir.
  • Gemi Güvertesi: Gemiyi simüle edecek bir platform, ağ merdiven sistemi, halat, kapalı can salı ve atma mekanizmasından oluşan, gemiyi terk etme eğitimlerinin ve kazazedelerin gemi güvertesine alınması eğitimlerinin verileceği mahal.

Proje ile Kazanılması Öngörülen Yetenekler :

DUNKER projesinin ana unsurlar olan jenerik kabin, kabini taşıyan vinç ve kurtarma vincinin yerli olarak tasarım ve üretimi ile;

  • kompozit malzeme, paslanmaz/alüminyum malzeme işlenmesi,
  • bu malzemeler ile istenen güvenli yük kaldırma-SWL’yi sağlayacak tasarımın geliştirilmesi,
  • personel indirme/kaldırma sistemlerinin tesisi,
  • sistemlerin uygun şekilde entegrasyonu ve otomasyonu alanlarında halihazırda mevcut yeteneklerin çeşitlendirilmesini ve geliştirilmesini sağlayacaktır.

Denizdeki platformlara hava yoluyla transfer edilecek personelin alması gereken eğitimler arasında olan OPITO standartlarına uygun eğitim yurtiçinde verilecek, kaynak tasarrufu yapılacak, bu hizmet gerek NATO gerekse uluslararası diğer ülke ve kurum/kuruluşlara da verilebilecek, hizmet ihracı sağlanacaktır. Bahse konu eğitim  Dünya’da 47 ayrı ülkede kurulmuş  205 adet tesiste verilmekte olup, milli imkanlarla tesis edilen bu simülatör ile Türkiye de bu ülkeler arasına dâhil olmuştur.

ÖNERİLEN İÇERİK: Söyleşi: Meteksan Savunma’nın SİDA Haberleşme Çözümleri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu