Dünyanın En Büyük 3D Yazıcısı TUSAŞ Yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Dünyanın en büyük Metal Elektron Işınlı 3 Boyutlu (3D) Yazıcısı’nı tedarik etti.

ABD merkezli Sciaky şirketi, TUSAŞ’ın dünyanın en büyük metal elektron ışınlı 3 boyutlu yazıcısını sipariş ettiğini açıkladı. Söz konusu makine, 6 metre uzunluğundaki titanyum hava aracı parçalarını 3D olarak basabilecek. 3D Yazıcı, Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nde kullanılmak üzere tedarik edildi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre TUSAŞ’ın Kahramankazan’daki ana yerleşkesine kurulacak 3D yazıcı; 6 metre uzunluğa, 2 metre genişliğe ve 1.8 metre yüksekliğe kadar parça basabilecek. 3D yazıcı, büyük ölçekli kaynak işlemleri için hızla bir Elektron Işını Kaynakçısına (EBW) geçebilme özelliğine sahip.

MMU İçin 3D Yazıcıda Titanyum Parça Üretilecek

Türk savunma sanayiinin en büyük projesi olan Milli Muharip Uçak’ta, bol miktarda titanyum parça kullanılacak. TUSAŞ, 5×7 metre ebatlarındaki bir titanyum parçayı ise üç boyutlu yazıcı ile vakum altında imal edecek.

Milli Muharip Uçak'ın (MMU) İlk Üretilen Parçaları
Milli Muharip Uçak’ın (MMU) İlk Üretilen Parçaları

Edinilen bilgiye göre; dört ayrı fazdan oluşan MMU Programı kapsamında, 2022 yılı içerisinde tamamlanması planlanan PDR faaliyetle birlikte ‘Faz-1 Aşama-1’ safhası da sona erecek ve ‘Faz-1 Aşama-2’ safhasına geçilecek.

Her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda MMU’nun; 2025 veya 2026 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi, 2029 yılında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi ve 2030’lu yılların başından itibaren başlangıç seviyesi operasyonel kapasiteye ulaşması hedefleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ: “MMU’nun kritik alt sistemler için çalışmalar devam ediyor”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu