Emekli F-16’lar Romanya Yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Norveç Savunma Materyalleri Ajansı (NDMA) ile Romanya Savunma Bakanlığı, Norveç Hava Kuvvetleri’nin bu yıl emekli ettiği 32 adet F-16A/B savaş uçağının Romanya Hava Kuvvetleri’ne transferiyle ilgili 385 milyon dolar değerinde bir anlaşma imzaladı.

42 yıldır hizmette olan F-16A/B savaş uçakları, 6 Ocak 2022 tarihinde son kez Norveç Hava Kuvvetleri dahilinde uçuş gerçekleştirdikten sonra emekli edildiler. Emekli edilen F-16A/B savaş uçakları, M6.5.2 standardına modifiye edildikten sonra Romanya Hava Kuvvetleri’ne transfer edilmeye başlanacak. Teslimatlar 2023’ün sonlarında başlayarak 2024 yılı içerisinde tamamlanacak.

STM Banner

385 milyon dolar değerindeki anlaşma; yedek motorların teslimatını, personel eğitimlerini, bakım ve lojistik desteği de içermekte. Uçaklara bakım desteğini Kongsberg verecek.

Romanya Hava Kuvvetleri, halihazırda 17 adet F-16A/B savaş uçağına sahip. Geçtiğimiz yıllarda Portekiz’den alınan F-16A/B’lere ek olarak gelecek 32 adet F-16A/B ile birlikte Romanya Hava Kuvvetleri, 2 F-16 filosuna daha sahip olacak. Romanya Hava Kuvvetleri, yeni alınan uçakların en az 10 yıl boyunca hizmet vermesini bekliyor. Şimdilik Romanya Hava Kuvvetleri’ndeki MiG-21 uçaklarının yerine geçecek olan F-16’ların, ileride 5. Nesil savaş uçaklarıyla değiştirilmesi planlanıyor.

Romanya/F-16
Romanya/F-16

NDMA genel müdürü Gro Jaere, Bükreş ile yapılan anlaşmanın “Norveç’in şimdiye kadarki en büyük devlet envanterinden yapılan askeri teçhizat satışını” temsil ettiğini belirterek, “Norveç F-16’ları, türlerinin en iyi bakım görenleri arasında yer aldı.” açıklamasında bulundu.

Transfer, hem Norveç hem de ABD hükümetlerinden ihracat onayı alan işleme bağlı olmaya devam ediyor. Romanya Savunma Bakanlığı, Washington’un onay sürecinin yıl sonundan önce tamamlanmasını beklediğini söyledi.

Bükreş, bir NATO üyesinden savaş uçağı almanın “Romanya’nın savunma kapasitesini artıracağını ve Kuzey Atlantik İttifakı içinde toplu savunmaya ulusal katkıyı sağlayacağını” belirtiyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Romanya’dan Bayraktar TB2 Alımı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu