Endonezya’ya KHAN Füzesi ve Hava Savunma İhracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan Genel Müdür Yardımcısı Murat KURTULUŞ, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen savunma sanayii fuarında SavunmaSanayiST’nin sorularını yanıtladı. 

Fuar esnasında Endonezya Savunma Bakanlığı ile çeşitli anlaşmalar imzalayan Roketsan, KHAN Topçu Füzesi ile Hava Savunma ihracatı gerçekleştirmiş oldu. Hava savunma alanında Roketsan, Endonezya’nın ihtiyacı olan füzelerin tasarımını ve üretimini gerçekleştirecek.

STM Banner

SavunmaSanayiST’nin sorularını yanıtlayan Roketsan Genel Müdür Yardımcısı Murat KURTULUŞ, şu açıklamalarda bulundu: “Roketsan olarak biz bu bölgede uzun süredir çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Güneydoğu Asya; gelişen nüfusu ve ekonomisiyle beraber, jeopolitik etkilerini düşündüğümüz zaman önümüzdeki dönemde savunma ihtiyaçları artacak olan bölgelerin başında geliyor. Roketsan olarak, bu bölge özelinde odaklanmış faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Indo Defence Fuarı kapsamında da katıldığımız dünkü imza töreninde de yeni iş birliklerine doğru ilk projelerimizi hayata geçirmiş olacağız. Karadan Karaya Uzun Menzilli Topçu Sistemimiz KHAN’ı, ilk defa Endonezya Savunma Bakanlığı’nın hizmetine sunmuş olacağız. KHAN Sistemi, 280 kilometre menzile kadar etkili. Savaş alanın derinliklerinde, hassas doğruluk oranıyla öne çıkan bir ürünümüz.

İkinci projemiz ise katmanlı hava savunma sistemlerine ait olan orta ve uzun menzilli iki sistemimizin, uluslararası iş ortaklarımızla beraber Endonezya Savunma Bakanlığı’nın isteklerine uygun şekilde tasarlanıp üretilmesini kapsayan bir anlaşma oldu. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki dönemde de bu iş birliklerini, çok daha yeni seviyelere taşımak mümkün olacak.

Asya genelinde de özellikle Orta Asya ülkeleri, Güneydoğu Asya’yı değerlendirdiğimizde; Roketsan’ın geniş ürün yelpazesi içerisinde, bu ülkelerin mutlaka ihtiyaçlarını karşılayacak özel hava, kara ve deniz sistemlerine uygun çözümlerimiz mevcut. Bu konuda bölge ülkeleriyle, Savunma Sanayii Başkanlığı’mız ile de koordineli bir şekilde pazarlama ve tanıtım faaliyetlerini hayata geçiriyoruz. Yakın zamanda da yeni projelerimizi duyurma fırsatını ele geçirmiş olacağız.

Endonezya gibi adalar ülkelerinde deniz sistemleri, oldukça öne çıkan ürünler. Hava savunma, her zaman her ülkenin ihtiyacı olacak sistemler. Bu bölgelerde de bu ürünlerimizin talep göreceğini görüyoruz. Ayrıca yine topçu sistemleri özelinde de ihtiyaçlar devam etmekte.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan TAYFUN Balistik Füzesinin Test Atışı Yapıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu