Endonezya’dan Scorpène denizaltı tedariki: Teknoloji transferi

Roketsan-ATMACA-Banner

Endonezya, Fransız Naval Group’tan 2 adet Scorpène Sınıfı Denizaltı tedarik edecek. Denizaltılar, teknoloji transferiyle PT PAL’in de katkısıyla üretilecek.

28 Mart’ta Endonezya, Fransız Naval Group’tan 2 adet Scorpène Evolved Full Lityum-İyon Bataryalı (LiB) denizaltı tedarik etmeye karar verdi. Denizaltılar, teknoloji transferi yoluyla Endonezya’da PT PAL tersanesinde inşa edilecek.

STM Banner

Ağustos 2021’de Fransa ve Endonezya hükümetleri arasında imzalanan Savunma İşbirliği Anlaşması uyarınca, Endonezyalı yetkililer denizaltı programı için Naval Group ve PT PAL’i seçti. İki şirket Şubat 2022’de imzalanan Stratejik Ortaklık Anlaşması (SPA) ile güçlerini birleştirmişti. Sözleşme, Naval Group’un know-how ve teknoloji transferi sayesinde Endonezya’da PT PAL tersanesinde inşa edilecek 2 adet Scorpène Evolved Full LiB denizaltısının teslimatını içeriyor.

Naval Group Scorpène Denizaltısı

Scorpène modern, yüksek performanslı ve stealth bir denizaltıdır. Bu denizaltı, sığ sulardaki operasyonlar için de tasarlanmıştır. Çok amaçlı olup; satıhtaki ve denizaltındaki hedeflere taarruz, özel operasyonlar ve istihbarat toplama gibi görevlerin tamamını yerine getirebilmektedir. Denizaltı, 6 adet torpido tüpüne sahiptir.

Scorpene

Naval Group; Şili Donanması için 2, Malezya Donanması için 2, Brezilya Donanması için 4 ve Hindistan Donanması için 6 adet Scorpène denizaltısı üretti/üretiyor.

Scorpène Evolved ana özellikleri:

– Deplasman: 1,600 – 2,000 ton
– Uzunluk: 72 m
– Sualtı hızı: >20 knot
– Dalış derinliği: >300 m
– Mürettebat: 31
– Silah tüpleri: 6 ;
– SUBTICS savaş yönetim sistemi
– Denizde operasyonel kullanılabilirlik: Yılda >240 gün.


Kaynak: Defence Industry EU

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu