Austal Güney Koreli Hanwha’nın teklifini reddetti

Roketsan-ATMACA-Banner

Avustralyalı askeri ve sivil gemi inşa şirketi Austal, Güney Koreli Hanwha’nın şirketin hisslerini satın alma teklifini reddetti.

Avustralya’daki yatırımcılar uzun süredir Austal’ın borsada değerinin altında olduğunu ve piyasa değerinin bugün 570 milyon ABD Doları’nın biraz üzerinde olduğunu savunuyor. Avustralya medyasında yer alan haberlere göre, birçok özel sermaye şirketi de düşük değerlemesi ve güçlü pazar konumu nedeniyle Austal ile ilgilendiklerini ifade etti. Şirket, alüminyum feribot yapımından Avustralya ve ABD’de denizcilik tedarikçisi olarak lider bir role yükseldi ve pazardaki konumunu genişletmek için çelik konstrüksiyonu da ekledi.

STM Banner

Avustralyalı gemi inşa şirketi Austal, Salı sabahı Perth’deki merkezinden yaptığı açıklamada Güney Koreli Hanwha Group’tan bir devralma teklifi aldığını ve bu teklifi düzenleyici onaylarla ilgili endişeler nedeniyle reddettiğini doğruladı. Hanwha, teklifini “son derece rekabetçi” olarak nitelendirerek ve anlaşmayı onaylaması gereken hem Avustralya hem de ABD düzenleyicileri tarafından bilinen bir kuruluş olduklarını belirterek Austal’a hemen karşılık verdi.

ABD’nin de izni gerekiyor

Austal, Hanwha ile görüşmelerde bulunduğunu belirtirken, satın alma işleminin Avustralya Yabancı Yatırım İnceleme Kurulu ve ABD’nin onayını gerektireceğini kaydetti. Ayrıca şirketin Avustralya hükümetiyle 2023 yılında stratejik bir gemi inşa anlaşması müzakere etmek üzere yaptığı anlaşmaya ve yakın zamanda üç ABD Donanması hastane gemisi için sözleşme imzalanması da dahil olmak üzere büyük ABD projelerindeki pozisyonuna atıfta bulundu.

Austal 2

Şirket yaptığı açıklamada Hanwha’nın yaklaşımını kabul ederek, “Şu anda Austal bu zorunlu onayların alınacağı konusunda tatmin olmuş değil” dedi. Şirket teklifi “talep edilmemiş, şartlı ve bağlayıcı olmayan gösterge niteliğinde bir teklif” olarak tanımladı.

Hanwha hisse başına 1,836 ABD Doları teklif ediyor. Bu, haberlerin sızmaya başlamasından önce hisse senedi için son kapanışa göre dörtte birin üzerinde (yüzde 28) bir prim anlamına geliyor. Piyasa, Austal’ın hisseleri için yüzde altı ila sekiz arasında bir fiyat artışıyla karşılık verdi.

Kapı kapatılmadı

Austal, Hanwha’ya kapıyı tamamen kapatmadı. Austal cevabında “Hanwha onaylar konusunda garanti sağlayabilirse, şirket daha fazla angajmana açıktır” diye yazdı. Hanwha ise kendisini “güvenilir bir alıcı” olarak nitelendirerek yanıt verdi ve daha önce Avustralya’da yatırımlar için onaylar aldığını belirtti. Kanıtlanmış geçmiş performansına atıfta bulundu.

Austal’ın stratejik niteliği nedeniyle Avustralya hükümetinin nasıl bir tepki vereceği konusunda spekülasyonlar belirsiz. Analistler, hükümetin teknolojilerin kontrolüne ilişkin endişeler nedeniyle yakın zamanda gerçekleşen diğer bazı işlemleri engellediğini belirtiyor.

Hanwha Systems KDDX için çok fonksiyonlu radar geliştirecek


Kaynak: Maritime Executive, SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu