Endonezya’dan Tupi tipi denizaltı hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Endonezya, Endonezya Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen Brezilya Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan Tupi sınıfı (Type 209/1400) denizaltıları tedarik etmeyi amaçlıyor.

Asia Pasific tarafından edinilen bilgilere göre; Endonezya Donanması, Brezilya Donanması’ndan iki adet Tupi sınıfı (Alman Tipi 209/1400) dizel elektrik tahrikli denizaltının olası devralımı için Brezilya hükümeti ile olan müzakerelerinde ilerleme kaydetti.

STM Banner

1980’li yılların sonundan beri Brezilya Donanması’na hizmet veren Tupi sınıfı denizaltıların satılması, yerine yeni denizaltıların tedarik edilmesi sebebiyle gündeme geldi. Brezilya şu anda Riachuello sınıfı (Fransız Scorpene) denizaltıları inşa ederken, uzun vadede nükleer enerjili denizaltıların inşasıyla da ilgilenmektedir.

Endonezya, Brezilya Donanması envanterindeki Tupi sınıfı denizaltılarla ilgilenen Arjantin ve Peru gibi birkaç ülke arasında yer almaktadır.

Endonezya Donanması, hem yeni hem de kullanılmış denizaltıları ile ilgilenerek denizaltı filosunu genişletme çalışmaları yürütmektedir. Endonezya Donanması envanterinde, şu anda 2 adet Cakra sınıfı (Alman yapımı Type 209/1300) ve 3 adet Nagapasa sınıfı (Kore yapımı Type 209/1400) denizaltı bulunmakta. Bu denizaltılar, tasarım ve yetenek bakımından Tupi sınıfına benzemektedir.

Bunların yanı sıra Endonezya’nın, Güney Koreli gemi yapımcısı Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering ile 3 adet Nagapasa sınıfı denizaltı tedariki için mevcut bir sözleşmesi bulunmaktadır.

Yeni Tip Denizaltı

Hatırlanacağı üzere Endonezya, yakın geçmişte de Türk savunma sanayii katkısı ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na inşa edilen Reis Sınıfı Denizaltıları incelemişti.

Önerilen İçerik: Endonezya heyeti Pirireis’i inceledi


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu