Endonezya’dan Boeing F-15EX Eagle II kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Endonezya, Boeing F-16EX Eagle II savaş uçağı tedarikine hazırlanıyor. İddiaya göre Endonezya, 24 adet F-15EX Eagle II tedarik edecek.

Boeing, 21 Ağustos’ta Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto’nun ABD ziyareti sırasında Endonezya Cumhuriyeti ve Boeing’in, ABD hükümetinin onayına tabi olmak üzere Endonezya’ya 24 adet F-15EX Eagle II savaş uçağı satışını tamamlama taahhüdünü paylaştıklarını duyurdu.

STM Banner

Endonezya Savunma Bakanlığı Savunma Tesisleri Ajansı Başkanı Hava Yardımcısı Mareşal Yusuf Jauhari ve Boeing Fighters Başkan Yardımcısı ve Program Yöneticisi Mark Sears tarafından bugün şirketin St. Louis tesisinde bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzalandı. F-15EX üretim hattında bir turun ardından.
MoU’nun imzalanmasına tanıklık eden Bakan Subianto, “Endonezya için kritik öneme sahip F-15EX savaş uçağı kabiliyetini tedarik etme taahhüdümüzü duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu son teknoloji savaş uçağı, gelişmiş yetenekleriyle milletimizi koruyacak ve güvence altına alacaktır.” dedi.

Boeing F-15EX

F-15EX, ABD Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-15C/D savaş uçaklarının yerini alması için geliştirilmiş çift kişilik bir savaş uçağıdır. Halihazırda en modern F-15 konfigürasyonu olan F-15EX, bir dizi gelişmiş silah sistemine sahiptir. F-15EX ve eski F-15’ler arasındaki en önemli fark, Açık Görev Sistemleri (OMS) mimarisinde yatmaktadır.

F-15EX

OMS mimarisi, yeni nesil uçak teknolojilerinin hızlı bir şekilde entegrasyonunu sağlamaktadır. F-15EX ayrıca kablosuz uçuş kontrolleri, yeni bir elektronik savaş sistemi, gelişmiş kokpit sistemi ve eski F-15’lerde bulunan görev sistemleri ile yazılımın en yeni versiyonlarına sahip olacak.

2200 km’yi aşan harekat yarıçapı sayesinde oldukça uzak mesafelerde ki hedeflere harekat düzenleme kapasitesine sahip olacak F-15EX, APG-82V1 AESA radar ile çok daha keskin gözlere sahip olacak. Güçlendirilmiş motorları ile ses hızından 2,5 kat daha fazla hıza ulaşabilen yeni nesil F-15’lerin, aynı zamanda 13 ton silah taşıma kapasitesi bulunuyor. F-15EX’te bakım ve idame masrafları düşürülürken, gövde ömürlerinin ise 20 bin saate çıkarıldığı paylaşılan bilgiler arasında.

Boeing ve Endonezya, eğitim, tedarik zinciri geliştirme ve işbirlikleri yoluyla ülkedeki havacılık ve savunma yeteneklerinin gelişimini desteklemek için yaklaşık 75 yıldır ortaklaşa çalışıyor.

F-15 şu anda dünya çapında yedi ülke tarafından işletilmektedir.

İLGİLİ İÇERİK: Endonezya’nın Rafale siparişinde ikinci dilim yürürlükte


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu