Endonezya’nın Rafale siparişinde ikinci dilim yürürlükte

Roketsan-ATMACA-Banner

Endonezya’nın 42 adetlik Rafale savaş uçağı siparişi kapsamında iki dilim yürürlüğe girdi. Böylelikle şu ana kadar resmi siparişi verilen uça sayısı 24’e ulaştı.

Endonezya’nın Şubat 2022’de, Fransa ile 42 adet Dassault Rafale savaş uçağı tedariki için sözleşme imzalamıştı. Rafale alımı için imzalanan sözleşmenin ikinci dilimi olan 18 adetlik Rafale’in üretilmesine yönelik sipariş, bugün yürürlüğe girdi.

STM Banner

Eylül 2022’de yürürlüğe giren 6 Rafale’lik ilk dilimin ardından Endonezya tarafından sipariş edilen toplam uçak sayısı 24’e ulaştı.

Anlaşmanın toplam tutarı, yaklaşık 8.1 milyar dolar olarak geçiyor.

CAATSA Tehdidi Caydırdı

Endonezya geçtiğimiz yıllarda Su-27 / Su-30 uçaklarının yerini alması için Rusya’dan 11 adet Su-35 tedariki planlamıştı. Fakat CAATSA yasalarından kaçınmak için Su-35 tedariki iptal edildi. Bu alımın arkasından yeni savaş uçağı ihalesine F-15EX ve Rafale savaş uçakları kaldı. Endonezya ise Rafale’i seçti.

Katar-Rafale

Dassault Rafale

Rafale, 2004 yılında Fransız Donanması ve 2006 yılında Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri (FASF) ile hizmete girmiş ve kademeli olarak önceki nesil yedi tip savaş uçağının yerini almıştır. Farklı konfigürasyonları bulunan Rafale, 4.5 nesil bir savaş uçağı olarak öne çıkmaktadır. Rafale F3-R, halihazırda kullanımdaki en modern Rafale konfigürasyonudur.

Rafale F3-R

Rafale’nin F3-R konfigürasyonu, 31 Ekim 2018’de Fransız Savunma Tedarik Kurumu (DGA) tarafından onaylandı.

F3-R konfigürasyonu, Rafale F3 standardının bir evrimidir. Uçağın operasyonel gerekliliklerinin; pilotların deneyimlerinden gelen geri bildirimler doğrultusunda sürekli iyileştirilmesi, süregelen sürecin bir parçasıdır.

Rafale

F3-R konfigürasyonu, Rafale’in aşağıdaki ekipman ve silahları taşımasına olanak tanır:

  • MBDA tarafından üretilen Meteor Uzun Menzilli Havadan Havaya Füze

    Bu yüksek performanslı füze, 2013 ortasından bu yana teslim edilen tüm Rafale uçaklarında bulunan AESA Radarı ile maksimum etkiye ulaşıyor.
  • Thales Talios Yeni Nesil Lazer Hedefleme Podu

    Thales Talios Yeni Nesil Lazer Hedefleme Podu, lazer güdümlü hava-yer mühimmatları için işaretleme gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.
  • Safran AASM Hava Yer Mühimmatı

    Fransız Safran şirketi tarafından geliştirilen ASSM, havadan yere güdümlü bir mühimmattır. ASSM; IMU/GPS, IMU/GPS/IIR ve IMU/GPS/Lazer güdüm modlarına sahiptir. Burada kast edilen lazer güdümlü versiyon.
  • Çeşitli Sensör Sistemleri

Yunanistan, Endonezya, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Hırvatistan, Katar ve Mısır, son dönemde Rafale savaş uçağına yönelen ülkeler arasında bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu