Endonezya’dan Eurofighter Typhoon hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Endonezya Savunma Bakanlığı, Endonezya Hava Kuvvetleri için Avusturya’dan Eurofighter Typhoon tipi savaş uçağı tedarik etmek amacıyla girişimlere başladı.

Edinilen bilgiye göre; konuyla ilgili olarak Avustralyalı mevkidaşı Klaudia Tanner’e bir mektup gönderen Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto, “Endonezya Hava Kuvvetlerini modernize etme hedefime ulaşmak için Avusturya Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 15 adet Eurofighter Typhoon’u satın alma konusunda sizlerle resmi görüşmelere girmeyi öneriyorum.” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

Avusturya Hava Kuvvetleri; Tranche 1 varyantında dokuz adedi yeni ve altı adedi kullanılmış olmak üzere toplam 15 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağını, 2.7 milyar ABD Doları bedel ile tedarik etmiş ve uçakları 2008 yılında operasyonel kapasiteye ulaşmıştı. Eurofighter Typhoon savaş uçaklarını emekli ederek Gripen veya F-16 tedarik etmeyi amaçlayan Avusturya Hava Kuvvetleri, bütçe kısıtlamasından dolayı Typhoon’lar ile standarttan daha az süre uçuş icra ediyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Rakamlarda bir yanlışlık yoksa tanesi neredeyse 200 milyona gelmiş. Elbet bu alış fiyatı. Bakım,idame ömür devir harcamaları da kadayıf üzerine kaymak. Birası bol gelen Alman arta kalanını saçına sürermiş. Bunlardaki para benim çenemi yordu. Avusturya bu uçakları ne yapacak ve de kime karşı kullanabilecekti ki ? Uçaklar narin, çıtkırıldım,kibar. Almaya filolarının en az yarısı uçuşa hazır değil. Devamlı bakım, zırt pırt tamir. Kuveyt filan gibi parasının hesabını bilemeyen, bu işlerden çok deve yarışlarından anlayayanlar dışında zaten kimse de almadı başka. Pekiiii, sayın Endonezyalılar, siz zaten yeterince Endonezyalılaştırılabildiniz galiba. Bu uçakları ne yapacaksınız ? Buna vereceğiniz parayla kuş yemi almanız daha makul olmaz mı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu