Endonezya’dan KORKUT’a tam not

Roketsan-ATMACA-Banner

KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi, gerçekleştirilen atışlı ve atışsız testler sonucunda Endonezya Silahlı Kuvvetleri heyetinden tam not aldı. Zorlu senaryolarda gerçekleştirilen atışlı testlerde rakiplerine göre çok üstün performans sergilediği heyet tarafından belirtilen KORKUT, performansı ile bir kez daha göz doldurdu.

STM Banner

Endonezya Silahlı Kuvvetleri, zırhlı mekanize birliklerinin alçak irtifa hava savunma ihtiyacını karşılamak üzere kundağı motorlu hava savunma top sistemi alımı için değerlendirmelerini sürdürüyor. KORKUT, ihtiyacı karşılayabilecek aday sistemler içerisinde ön plana çıkıyor.

Endonezya Silahlı Kuvvetleri tedarik makamı yetkilileri ve teknik personelinden oluşan bir heyet, KORKUT sisteminin teknik yeterliliğini incelemek üzere, Ankara’ya geldi. Heyete 20 Eylül 2018’de ASELSAN imkân kabiliyetleri ile KORKUT sisteminin teknik özelliklerine ilişkin sunum ve gösterimler gerçekleştirildi. Ardından MSB Konya Karapınar Atış alanında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hava Savunma Okulunun planlı eğitim faaliyetleri esnasında, atışlı ve atışsız testlerden oluşan başarılı bir gösterim gerçekleştirildi.

Gösterim, KORKUT’un çoklu hedef tespiti ve angajmanını da içeren senaryolarda hava hedeflerine karşı etkinliğini tekrar ispatlaması yanında, kara hedeflerine karşı da çok etkin bir sistem olduğunu gösterir nitelikteydi. Sistemin hareket halinde atış yeteneğini gösteren senaryolar da dâhil olmak üzere, farklı senaryolarda bir hava hedefi ve dört kara hedefi başarı ile vuruldu.

Endonezya heyetinin beğeni ve takdirini kazanan KORKUT sistemi, teknik yeterliliğini göstererek Endonezya tedarik sürecinde çok önemli bir aşamayı tamamlamış oldu.

Emsallerine nazaran birçok üstün özelliği bulunan KORKUT sistemi, ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm ATOM Parçacıklı Mühimmat ile havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçlarına karşı etkin bir hava savunma çözümüdür.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu