ERCA programı iptal edildi: Obüs ile 110 kilometre menzil

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Ordusu, ERCA Uzun Menzilli Topçu Silahı Programı’nı iptal etti. ERCA Programı kapsamında 155mm’lik bir obüs ile 110 kilometre menzile ulaşılmıştı.

Edinilen bilgiye göre; prototip faaliyetleri geçtiğimiz yıl tamamlanan ERCA Programı, ABD Ordusu’nun değerlendirmelerine göre doğrudan üretime geçecek kadar başarılı olamadı. ABD Ordusu’nun 2023 yılı sonuna kadar kullanıma almayı planladığı 24 sistemden yalnızca ERCA Programı başarısız oldu.

STM Banner

ERCA sistemi, BAE Systems yapımı M109 Paladin Obüsü şasisi üzerine monte edilmiş, ABD Ordusu tarafından geliştirilen 58 kalibrelik bir top namlusundan oluşuyor. ABD Ordusu, ERCA sistemi için 20 prototip inşa etmeyi kararlaştırmış ve bunların 2’si testlerde, kalan 18’i ise bir tabur donatmak üzere kullanılacaktı.

Normal bir 155mm’lik obüsün namlusuna göre oldukça uzun olan bu namlu ile gerçekleştirilen atışlarda, XM1155-SC mühimmatıyla 110 kilometre menzile kadar ulaşıldı. Ancak yapılan atış testlerinde, az sayıda mühimmat atıldıktan sonra obüsün namlusunda aşırı aşınma olduğu gözlemlendi. Uzun uğraşlara rağmen çözülemeyen ısınma problemi nedeniyle ERCA Programı iptal edildi.

ERCA

Eğer program başarılı olsaydı kara unsurları, özellikle 70-120km menzilli taktik balistik füzelere nazaran çok daha düşük maliyete sahip ve üretimi daha kolay bir ateş destek vasıtasına sahip olacaktı. Halihazırda roket motoruyla güçlendirilen bazı 155mm’lik obüs mermileri, mevcut 155mm’lik obüslerden atılarak 70 kilometre menzile kadar ulaşabiliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu