M109 Paladin, 100km menzil hedefi için testlerde

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Ordusu, Extended Range Cannon Artillery (ERCA – Arttırılmış Menzilli Topçu Mühimmatı) projesi ile 100km menzilli obüs sistemi geliştirme çalışmalarına devam ediyor. ERCA projesi kapsamında, namlu uzunluğu arttırılmış M-109 Paladin 155mm’lik Kundağı Motorlu Topçu Obüsü ve roket-boosted teknolojisine sahip topçu mühimmatıyla birlikte Yuma Proving Ground’da (ABD Ordusuna ait test/eğitim sahası) testler icra edilmekte. ABD Ordusunun en önemli modernizasyon projelerinden birisi olan ERCA ile M-109 Paladin’in, 100km+ menzilde hassas vuruş yeteneği kazanması planlanıyor.

Bilindiği üzere ABD’li Raytheon şirketi öncülüğünde geliştirilen M982 Excalibur mühimmatı da ANS/KKS güdüm sistemlerini kullanmak suretiyle, 40 ila 57km mesafeye hassas atış yeteneğine sahip. Ülkemizde de “Güdümlü Topçu Mühimmatı” alanında çalışmalarını sürdürmekte olan Roketsan A.Ş., topçu mühimmatlarının menzillerini ve hassas vuruş yeteneklerini arttırmayı amaçlamakta.

STM Banner

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. ABD yıllar önce obüslerde titanyum kullanıyordu. Hem daha hafif, hem daha mukavemetli (Barut hakı daha fazla kullanabilir) Fakar daha maliyetli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu