Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli S-400, F-35 ve PATRIOT açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Ak Parti Grup Toplantısı esnasında gündemde olan F-35, PATRIOT ve S-400 konularına dair açıklamalarda bulundu.

ABD’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirdiğini hatırlatan ERDOĞAN, “Adeta sorunların kilit noktası haline dönüştürülen S-400 meselesinde, görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız vasıtasıyla çözüm yolları aranması konusunda da mutabık kaldık. Sayın Trump’a, Türkiye’nin S-400 Hava Savunma Sistemi alma noktasına nasıl geldiğini bir kez daha ifade ettik. Zaten kendisi de bu konuda bize hak veriyordu. Ülkemizin artık bu savunma sisteminden vazgeçmesinin söz konusu olamayacağını, çözümün bu gerçek ışığında bulunması gerektiğini söyledik.

STM Banner

NATO’nun kendi savunma konsepti açısından herhangi bir mani teşkil etmediğini açıkladığı S-400 konusunda kopartılan fırtınanın, başka amaçlara matuf olduğunu da tekrar anlattık. Bu husustaki aşırı ısrarın, Türkiye’nin egemenlik haklarına tecavüz anlamına geleceğinin altını çizdik. Amerika’dan PATRIOT sistemi alma talebimizi de tekrarladık. F-35 uçaklarıyla ilgili ülkemize yapılan haksızlığı tekrar dile getirdik. Türkiye’nin F-35’in proje ve üretim ortağı olduğunu belirttik. Zira, F-35’te Türkiye müşteri değil ortaktır. Bu proje kapsamında taahhüt ettiğimiz 2.1 milyar doların, 1.4 milyar dolarını ödediğimizi tekrar hatırlattık. Şayet; F-35 meselesinde mevcut uzlaşmaz tavır sürerse, Türkiye’nin orta vadeli ihtiyaçlarını karşılamak için başka arayışlara girmek zorunda kalacağını da ayrıca söyledik” ifadelerine yer verdi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu