Erdoğan’dan KAAN yorumu: İşbirlikçilere rağmen uçtu

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün ilk uçuşunu gerçekleştiren Milli savaş uçağı KAAN hakkında açıklamalarda bulundu.

Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı yönetiminde ve TUSAŞ ana yükleniciliğinde geliştirilen KAAN Savaş Uçağı, bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirilen KAAN ile ilgili açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Bugün Türk savunma sanayiinin gurur günlerinden birini daha yaşadık. Milli Muharip Uçağımız KAAN ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Ne demişlerdi? Yapamazlar. Bu özgüven fukaralarına, ‘parçası kalorifer peteğine benziyor’ diyen hazımsızlara, eser kazandırmak yerine bize kaybettirmek amacıyla ortaya dökülenlere itibar etmeyin. KAAN projesini baltalamaya çalışan işbirlikçilere rağmen milli muharip uçağımız hamdolsun bugün göklerle buluştu. Yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. 

İnsansız uçakları, Akıncı’yı, Kızılelma’yı yaptık mı, daha durun bakalım, neler gelecek, daha yapacağız.” ifadelerine yer verildi.

13 dakikada 8000 feet irtifaya tırmandı

Edinilen bilgiye göre; KAAN Savaş Uçağı, ilk uçuşu esnasında 13 dakika boyunca havada kaldı. KAAN, 13 dakikada 8000 irtifaya tırmandı ve 230 knot hıza ulaştı.

Sorunsuz geçen ilk uçuşun ardından inişe geçen KAAN savaş uçağı, başarıyla pisti tutturarak paraşütünü açtı ve inişini gerçekleştirdi. KAAN, iniş ardından Mürted Hava Meydanı’ndaki bağlantı yolundan tekrar Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafına geçiş yaptı.

KAAN’ın ilk uçuşunda pilot koltuğunda test pilotu Barbaros Demirbaş oturdu.

KAAN, insansız hava araçları, havadan ihbar, kontrol gibi platformlar ve tedarik edilmesi planlanan diğer unsurlarla ortak çalışabilecek.

Yeni nesil silahlarla havadan havaya muharebe, süpersonik hızda dahili silah yuvalarından hassas vuruş gerçekleştirebilecek KAAN, yapay zeka ve nöral ağ desteğiyle artırılmış muharebe gücü sağlayacak.

KAAN programı kapsamında Yıldırım Test Tesisi, Radar Kesit Alanı Test Tesisi, Rüzgar Tüneli Tesisi gibi dünyanın sayılı büyüklükteki test merkezlerinin ülkeye kazandırılması sağlanıyor. Bu sayede test verilerinin işleme kabiliyetlerinin artırılmasının da önü açılmış olacak.

İlk uçuşunu yapan KAAN’dan Volo Kompozit üretimi yerli kanopi kullanıldı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu