İngiliz füzesi bakanın olduğu denizaltının yanına düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

HMS Vanguard denizaltısından atılan Trident balistik füzesi, içerisinde Savunma Bakanı Shapps’ın bulunduğu denizaltının yanına düştü.

İngiltere’nin nükleer denizaltısı HMS Vanguard’dan yapılan Trident füzesi test atışının başarısızlıkla sonuçlandığı ve Savunma Bakanı Grant Shapps’ın da içinde olduğu denizaltının yanına düştüğü bildirildi. Sky News’ün bir Savunma Bakanlığı sözcüsüne dayandırdığı habere göre, 30 Ocak’ta ABD’nin Florida eyaleti açıklarında yapılan test atışı sırasında “anormallik” yaşandı.

STM Banner

Sözcü, nükleer başlık taşıma kabiliyetine sahip Trident füzesinin deneme atışının başarısızlığına rağmen İngiltere’nin nükleer caydırıcılığının güvenli ve etkili olmayı sürdürdüğünü kaydederek ulusal güvenlik konusu olduğu için daha fazla detay paylaşamayacaklarını ifade etti.

The Sun gazetesine konuşan bir yetkili, füzenin ateşlendikten hemen sonra denizaltının yanına düştüğünü söyledi. The Sun ayrıca olay yaşandığında Savunma Bakanı Shapps’ın da denizaltında bulunduğu bilgisini paylaşırken anormalliğin birinci aşamada yer alan uçuş motorlarının ateşlenmemesinden kaynaklandığını bildirdi.

Trident-II-SLBM

İngiltere’nin denizaltıdan Trident füzesi atış denemesi 2016’da da başarısız olmuş, füze belirlenen alanın dışındaki noktaya düşmüştü.

Trident II SLBM

Trident II (D5) Denizaltıdan Atılan Balistik Füze Sistemi (SLBM), OHIO (ABD) ve VANGUARD (İngiltere) sınıfı denizaltılar tarafından kullanılmaktadır. 1990 yılından itibaren kullanıma giren Trident II, 7000 km’den fazla menzile sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu