Erdoğan’dan Yunanistan’a TAYFUN Füzesi Göndermesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TAYFUN Balistik Füzesi ile ilgili olarak açıklamada bulundu. Erdoğan, “Yunanistan, füzelerimizden korkuyor.” dedi.

Gündeme dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa süre ismi kamuoyu ile paylaşılan TAYFUN Balistik Füzesi üzerinden Yunanistan’a göndermede bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TAYFUN Füzesi’nin bir kez daha Yunanistan’ı vurabilecek menzilde olduğuna işaret etti.

STM Banner

Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Şimdi artık füzelerimizi yapmaya başladık. Bu üretim tabii Yunan’ı ürkütüyor. ‘Tayfun’ diyorsun, Yunan ürküyor, ‘Atina’yı vurur’ diyor. Eee vuracak tabii. Sen rahat durmazsan, sen Amerika’dan adalara, şuradan, buradan bir şey almaya çalışırsan Türkiye gibi bir ülke herhalde armut toplamayacak, bir şeyler yapması lazım. Bu gençler boşuna yetişmiyor değil mi? Bu işi başaracağız, petrolü, silah ve mühimmatıyla da her şeyiyle.” ifadelerine yer verildi.

Roketsan tarafından geliştirilen TAYFUN Balistik Füzesi’nin atış testi, 18 Ekim tarihinde Rize-Artvin Havalimanı’nda gerçekleştirilmişti.

TAYFUN Balistik Füze Sistemi

Pek çok otorite tarafından menzili 300 kilometreye kadar olan balistik füzeler ‘Taktik Balistik Füze (TBM)’; 300-1000 kilometre arasında menzile sahip balistik füzeler ise ‘Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’ olarak tanımlanıyor. TAYFUN, Türkiye’nin ilk Kısa Menzilli Balistik Füze’si oldu. Böylelikle 1990’lı yıllardan beri Taktik Balistik Füze kabiliyetine sahip olduğu bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri, ilk kez bu alanda bir üst sınıfa çıkmış oldu.

Yapısal olarak BORA Balistik Füzesi’ne oldukça benzer olduğu görülen TAYFUN Füzesi, Türkiye’nin şu ana kadarki en uzun menzilli füze sistemi oldu. Birkaç atışlı testinin daha gerçekleştirileceği tahmin edilen TAYFUN Füzesi’nin, kısa süre içerisinde envantere alınması bekleniyor. TAYFUN ile Türk Silahlı Kuvvetleri, önemli bir caydırıcılık kapasitesine ulaşmış olacak.

TAYFUN Füzesi, ‘Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’ sınıfına giriyor. Türkiye’nin daha önce SRBM sınıfında bir balistik füzesi bulunmuyordu. Ermenistan, Suriye ve İran’ın ardından Türkiye de kendisi bölgesinde SRBM’ye sahip ülkeler kümesine girdi.

İLGİLİ İÇERİK: Roketsan TAYFUN Balistik Füzesinin Test Atışı Yapıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu