F-15’ler İzlanda’ya konuşlandırıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Bileşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF)’nin 48. Avcı Kanat grubuna bağlı 493. Avcı Filosu, 8 Ekim 2020 tarihinde İzlanda’ya konuşlandırıldı. Avrupa’daki bu konuşlandırma kapsamında 14 adet F-15C/D tipi uçak, İzlanda’da bulunan Keflavik Hava Üssü’ne aktarıldı.

Edinilen bilgiye göre; bu filo, normalde Birleşik Krallıkta yerleşik olarak bulunan F-15 Eagle filosuydu. Filonun, NATO’nun Kuzey Kutup dairesinde bulunan NATO AIR POLICING görevlerini icra etmek için İzlanda’ya konuşlandırıldığı ifade ediliyor. F-15’ler, İzlanda’nın hava kuvvetleri olmadığı için bölgede ‘Hava Polisliği (AIR POLICING)’ görevinde bulunacak.

STM Banner

Geçmişte Amerika Bileşik Devletleri Hava Kuvvetleri, İzlanda’nın Keflavik şehrinde Quick Reaction Alert (QRA) görevleri için bir filo bulunduruyordu. Bahsi gene. 57. Filo, 1 Mart 1995 tarihinde söndürülmüştü.

Baltık Hava Polisliği Görevi

NATO Konseyi, İttifaka katılan yeni Müttefiklerden hava sahalarının korunmasında desteğe ihtiyaç duyan Baltık ülkeleri ile Slovenya’ya bu amaçla hava polisliği (Air Policing) alanında geçici olarak yardım sağlanması yönünde karar almıştır. Alınan bu karar uyarınca, anılan ülkelere hava polisliği desteği sağlanmasına ilişkin geçici çözümün 29 Mart 2004 tarihinden itibaren müttefiklerce üçer aylık dönemler halinde uygulanması ve bu arada kalıcı çözüm yollarının araştırılması öngörülmüştür.

NATO Konseyinin söz konusu kararı çerçevesinde, Türkiye de 1 Nisan – 31 Temmuz 2006 tarihlerindeki 9. dönemde Baltık ülkelerinin hava sahalarında bu görevi üstlenmiştir. Bu kapsamda, Litvanya’daki Siauliai havaalanına dört adet hızlı reaksiyon uçağı ve yeterli sayıda personel konuşlandırılmıştır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu