F-16 Blok 70 İlk Uçuşunu Yaptı

Roketsan-ATMACA-Banner

İlk uçuşunu 1974 yılında yapan F-16’nın en son modeli olan Blok 70 ilk uçuşunu Lockheed Martin’in Güney Karolina, Greensville’deki tesislerinden havalandı. Uçuş için üretilen ilk uçak, ‘D’ olarak adlandırılan çift kişilik model oldu. Halen Türk Hava Kuvvetleri’ne 40 adet Blok 70 alımı için ABD’den onay bekleniyor.

Tolga Özbek’in haberine göre; 24 Ocak’ta yerel saat ile 09.17’de yapılan uçuşu, Lockheed Martin test pilotları Dwayne “Pro” Opella ve şirketin ilk kadın test pilotu olan Monessa “Siren” Balzhiser gerçekleştirdi. Toplam 50 dakika süren uçuşta, F-16 Blok 70’in temel uçuş karakteristiği ve motor, uçuş kontrol, yakıt sistemleri test edildi.

STM Banner

F-16’da yeni dönem

Lockheed Martin’de F-16 programını da içeren Entegre Avcı Grubu Başkan Yardımcısı OJ Sanchez, “Bugünün başarılı uçuşu, müşterilerimize ve görevlerine sıkı çalışmanın, bağlılığın ve bağlılığın bir kanıtıdır. “Bu kilometre taşı, Lockheed Martin’in bu programı ilerletme ve bu çok ihtiyaç duyulan uçağı ve gelişmiş 21. Yüzyıl Güvenlik yeteneklerini savaşçılara ulaştırma konusundaki kararlılığını gösteriyor.”

F-16’nın üretimi, 2017’de Lockheed Martin’in Fort Worth, Teksas’taki genişleyen üretim tesisinden daha küçük olan Greenville fabrikasına taşındı. Şirket, Dallas Ft. Worth’taki tesislerde tamamen F-35 imalatına odaklanıldı. 

F-16 Blok 70
F-16 Blok 70

İlgi devam ediyor

Her ne kadar Lockheed Martin 5’inci nesil uçak üretimine odaklansa da F-16’ya ilgi sürüyor. Halen kesin sipariş haline gelmiş toplam 128 uçak için sipariş bulunuyor. Uçağın ilk kullanıcısı ise Bahreyn Hava Kuvvetleri olacak. Bahreyn için üretilen F-16 Blok 70 tamamlandığında, ilk olarak bu çeyrekte ABD hükümetine teslim edilecek, ardından Edward Hava Kuvvetleri Üssü’nde uçuş testlerine tabi tutulacak ve ardından müşteriye teslim edilecek.

Lockheed Martin, Lockheed Martin’in birikmiş iş listesinde kalan Blok 70/72 F-16’ların Slovakya, Bulgaristan, Tayvan ve ek olarak belirtilmemiş bir müşteri için siparişleri karşılanacağı açıklandı. Ancak şirket, Ürdün tarafından 12 adet daha sipariş edilmesini bekliyor. Basın açıklaması, Ürdün’ün geçen yıl sekiz Blok 70 jeti için bir Teklif ve Kabul Mektubu (LOA) imzaladığını ve ardından geçen hafta dört tane daha ek LOA imzaladığını ekliyor.


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu