STM’den ‘insansız denizaltı’ hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, STM bünyesinde insansız denizaltı platformu geliştirilmesi amacıyla çalışmalara başlanıldığını açıkladı.

Son dönemde insansız hava, kara ve deniz araçlarıyla ilgili çalışmalarıyla gündemde olan Türk savunma sanayii, bu alanda yeni bir platforma odaklanıyor. STM bünyesinde, insansız denizaltı platformu geliştirilmesi amacıyla ArGe çalışmalarına başlanıldı.

STM Banner

Özgür Güleryüz, denizaltı alanında yürüttükleri çalışmalarla uluslararası alanda güçlü bir oyuncu olmayı hedeflediklerini söyledi.

Denizaltının çok yüksek teknoloji içeren, mühendislik anlamında çok kompleks bir sistem olduğunu vurgulayan Güleryüz, “Bu yetkinliğimizi sonuna kadar kullanarak hem modernizasyon faaliyetlerinde hem tasarım, inşa faaliyetlerinde yoğun şekilde görev almak istiyoruz. Sadece insanlı platformlarla da kalmayacağız. İnsansız denizaltı da gündemde, çok etkin ve başarılı sonuçlar alınabilecek platformlar. Bu konularda da çalışmalarımız, AR-GE faaliyetlerimiz yoğun şekilde devam ediyor.” dedi.

Pakistan’a ikinci Agosta-90B teslim edildi

Öte yandan STM, Pakistan’da imza attığı ihracat başarılarında önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. STM tarafından Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait üç adet AGOSTA 90B sınıfı denizaltının modernize edildiği projede, ikinci gemi olan PNS/M KHALID (S-137), yapılan törenle Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. STM, Projenin ilk gemisi olan PNS/M HAMZA (S-139) denizaltısını da 21 Nisan 2021 tarihinde Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim etmişti.

Agosta 90B

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“Ülkemiz savunması için çıktığımız yolda, mühendislik tecrübelerimizi ve teknolojilerimizi dost ve kardeş ülkelere de aktarıyoruz. Pakistan Agosta 90B Sınıfı Denizaltıların Modernizasyon Projesi de STM’nin ulusal ve uluslararası denizaltı üretim ve modernizasyonu konusundaki yetkinliğinin en önemli örneklerinden biri.

Ülkemizin, denizaltı gibi stratejik ve ileri teknoloji gerektiren bir platform özelinde gerçekleştirdiği ilk mühendislik ihracatı olan AGOSTA Modernizasyonu’nda birinci geminin ardından ikinci gemiyi de modern sistemlerle donattık. Yerli ve yabancı 50’ye yakın firma ve tedarikçi ile birlikte çalıştığımız projede, küresel çapta ve her alanda etkisini gösteren COVID-19 salgınına rağmen ikinci gemiyi de zamanında Pakistan Donanması’na teslim etmeyi başardık.

AGOSTA 90B Modernizasyonu ile yerli ve milli birçok firmamızın sistemlerini ihraç ederken, üçüncü ve son denizaltının modernizasyonunu da tamamlamak için çalışmalarımızı Pakistan’da aralıksız sürdürüyoruz. Projede emeği geçen paydaşlarımızı ve çalışanlarımızı tebrik ediyor, mavi sularda görevine başlayan PNS/M KHALID denizaltısının, dost ve kardeş ülke Pakistan Donanması’na hayırlı olmasını diliyorum.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA, STM

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu