F-16 Blok 70 Tedariki İçin Kritik Türkiye-ABD Toplantısı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye, F-16 Blok 70 Savaş Uçağı tedariki için Eylül 2021’de ABD’ye talepte bulunmuştu. Söz konusu talep kapsamında Türk ve Amerikan heyetleri, gelecek hafta bir araya gelecek.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın acil harekat ihtiyacı kapsamında Türkiye, geçtiğimiz yıl ABD’ye bir talepte bulunmuştu. Söz konusu talep, 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile 79 adet F-16 Blok 40 / 50+’ın Blok 70 seviyesine modernizasyonunu içeriyor.

STM Banner

Acil harekat ihtiyacı talebi kapsamında ilk toplantı Aralık 2021’de, ikinci toplantı ise Şubat 2022’de gerçekleştirilmişti. Edinilen bilgiye göre; Türk ve Amerikan heyetleri, 15 Ağustos 2022 tarihinde müteakip toplantı için ABD’de bir araya gelecekler. Söz konusu toplantı, ABD Kongresi’nde konulan şartların ardından yapılacak ilk toplantı olması hasebiyle oldukça önemli.

Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapılan açıklamada, “F-16 ve F-35 birbirinden ayrı iki süreç. Bunu, ABD’li heyetler de sürekli olarak vurguluyorlar. Kongre’den çıkarken bir takım şartlar konuldu. Bu şartları kabul etmemiz mümkün değil diye muhataplarımıza söyledik. Temennimiz – gelen haberlere göre – Senato’da bunun kaldırılabileceği.” ifadelerine yer verildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-16 Blok 70 Alımı Kapsamında Lockheed Martin İle OffSet İmzalanacak


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu