F-16 Blok 70 Alımı Kapsamında Lockheed Martin İle OffSet İmzalanacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanlığı, F-16 Blok 70 savaş uçağı tedariki kapsamında Lockheed Martin ile Off-Set anlaşması imzalayacak. Anlaşma, bu yıl sonuna kadar imzalanacak.

Türkiye, Milli Savunma Bakanlığı kanalı ile bir süre önce 40 adet F-16 Blok 70 uçağının tedariki ile 79 adet F-16 Blok 40 ve 50+ uçağının Blok 70 seviyesine modernizasyonu için ABD’ye talepte bulunmuştu. Söz konusu talep kapsamında İstek Mektupları (Letter of Request-LOR), 25 Mayıs 2022 tarihinde ABD Savunma ve İşbirliği Ofisi (ODC-T) gönderilmişti.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Milli Savunma Bakanlığı, söz konusu alım kapsamında ana yüklenici firma Lockheed Martin ile Off-Set anlaşması imzalayacak. Anlaşmanın amacı ise Türk Savunma Sanayi firmalarının da imkân ve kabiliyetleri ile ihracat oranlarının uluslararası alanda artması, yerli ve milli savunma sanayinin gelişimine katkıda bulunulması ve ödemeler dengesinde oluşabilecek olumsuz etkinin Türkiye adına azaltılması olacak.

İmzalanacak off-set sayesinde Lockheed Martin, F-16 Blok 70 satışı kapsamında Türk savunma sanayii firmalarına belirli alanlarda iş payları vermek durumunda. Anlaşmanın, bu yılın sonuna kadar imzalanması planlanıyor.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 Talebi

F-16-Blok-50+

Türkiye’nin, hem F-35 için harcanan 1.4 milyar ABD Dolarlık paranın geri kazanımı hem de Türk Hava Kuvvetleri’nin mevcut F-16 Fighting Falcon savaş uçağı filosunun güçlendirilmesi için F-16 Blok 70 talebi mevcut.
F-16 Blok 70

Türkiye’nin F-16 Blok 70 talebi, 40 adet yeni savaş uçağı ile eldeki F-16’ların modernizasyonu için 80 adet kit tedarikini içeriyor.

Talebin içerisinde, yeni alınacak uçaklar ile mevcut F-16 filosu için mühimmat ve yedek parça tedarikinin de olduğu bilinmekte. F-16 Blok 70 paketinin, Türkiye’ye 6 milyar ABD Doları bedele mâl olacağı tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Çavuşoğlu’ndan F-16 Cevabı: “Evet dememiz mümkün değil”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu