F-16 Blok 70’te yazılım sorunu: Teslimatlar aksayacak

Roketsan-ATMACA-Banner

F-16 Blok 70 teslimatları, uçakta çıkan yazılım problemleri sebebiyle gecikiyor. Gecikmeler, F-16 Blok 70 siparişi bulunan Tayvan’ı da ciddi manada etkiledi.

ABD’nin müttefik ülkelere ihracatını gerçekleştirmeye başladığı, F-16’nın en güncel konfigürasyonu olan Blok 70 Viper’da tespit edilen yazılım sorunları sebebiyle; Tayvan’a yapılacak olan 66 adetlik ihracatın, planlanan tarih olan 2026 yılında tamamlanamayacağı açıklandı.

STM Banner

Tayvan Savunma Bakanı Chiu Kuo-Cheng, ABD merkezli savunma firmalarının odağını Rusya ile savaş halinde bulunan Ukrayna’ya çevirmesinin ardından tedarik zincirinde sıkıntılar oluştuğunu belirtmişti. Ancak bugün yapılan açıklamada, F-16 Blok 70 Viper modelinin yazılımsal sorunlara sahip olduğunu dile getirdi.

Parlamentoda gazeteciler ile konuşan Chiu, anlaşmada bir değişiklik olmadığını ve teslimat tarihinin 2026’ya sabit olduğunu dile getirdi. Tayvan; 66 adet uçağın teslim edilmesi durumunda, 200’den fazla uçak ile Türkiye’den sonra Asya’da en fazla F-16’ya sahip ülke konumuna gelecek.

F-16-Blok-70
F-16 Blok 70

İlk F-16 Blok 70 müşterilerinden olan Tayvan, F-16 alımı için ABD’ye 8 milyar dolarlık sipariş vermişti.

Tayvan Durumdan Şikayetçi

Yapılan açıklamalara göre; Tayvan, Stinger füzeleri de dahil olmak üzere ABD ürünlerinde geçen yıldan bu yana yaşanan teslimat gecikmelerinden memnun değil. ABD’li savunma firmalarının, tedarik odağını Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’ya çevirmesi sebebiyle teslimatlarda sıkıntı yaşayan Tayvan, durumdan şikayetçi.

Çarşamba günü ABD’li komite, Tayvan’ın birikmiş askeri teçhizat siparişlerini teslim etmesi için 10 önergeyi kabul etti.

ABD Teslimatları Geç Tamamlayacak

Tayvanlı yetkililer, 2023 yılı Ekim ve Aralık ayları arasında yapılması beklenen ilk iki F-16 Viper teslimatının, bir sonraki senenin temmuz ve ekim ayları arasına ertelendiğini belirtti.

F-16-Blok-70-Bahreyn

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Michael McCaul, geçen ay Tayvan’ı ziyaret ederken silah sevkiyatını hızlandırmaya çalıştığını söylemişti.

McCaul, “Bu teslimatları onaylıyorum ve bunu hızlandırmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Defense Aerospace

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu