İsmail Demir’den kritik F-16 Blok 70 ve ÖZGÜR açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, F-16 Blok 70 Viper tedariki ve ÖZGÜR Projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin ABD’den tedarik etmeyi amaçladığı F-16 Blok 70 Viper savaş uçaklarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Demir, “Dışarıdan alacağınız bir F-16 Blok 70’ten milli mühimmatları atamazsınız. ÖZGÜR’leştirdiğiniz F-16 Blok 30’lardan 40’lardan 50’lerden atabilirisiniz.

STM Banner

F-16 Blok 40 ve 50’lere ÖZGÜR Modernizasyonu uygulanması için resmi kararı aldık. ÖZGÜR F-16’lara, ASELSAN’ın geliştirdiği AESA Radarı entegre edilince, hava hava füzelerimizle hedefleri yüzlerce kilometrelerden tespit edip çok uzaktan vurabileceğiz.” ifadelerinde bulundu.

Türkiye’nin, ABD’den 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile eldeki F-16’ların modernizasyonu için 79 adet modernizasyon kiti talebi mevcut. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından değerlendirilen talep, ABD Kongresi’nin onayına göre sonuçlanacak. Ancak ABD Kongresi’ndeki bazı senatörler ile temsilciler, Türkiye’nin F-16 Blok 70 talebine karşı çıkıyor.

F-16-Blok-30-ÖZGÜR

ÖZGÜR Projesi kapsamında ise Türkiye, F-16 savaş uçaklarına milli imkanlarla aviyonik modernizasyon uyguluyor. Modernizasyon kapsamında uçaklara; milli görev bilgisiyarı, milli harekat uçuş yazılımı, milli uçuş kontrol bilgisayarı, milli modern sayısal kokpit gibi birçok bileşen entegre ediliyor. Öte yandan projenin ikinci fazında ise milli AESA Radar da uçaklara entegre edilecek.

İlk olarak F-16 Blok 30 savaş uçaklarına uygulanan ÖZGÜR Projesi kapsamında ilk uçaklar, çok kısa süre önce Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildiler. Blok 30’ların modernizasyon faaliyetlerinin tamamlanmasına müteakiben ise F-16 Blok 40 ve F-16 Blok 50 savaş uçaklarına ÖZGÜR modernizasyonu uygulanacak.

Milli görev bilgisayarı ile teçhiz edilen ÖZGÜR F-16’ları; AKBABA, GEZGİN, ATMACA, ÇAKIR, EDPOD, EHPOD, GÖKHAN, GÖKDOĞAN ve LAÇİN gibi milli pop ile mühimmatları kullanabilecekler.

ÖZGÜR FAZ-2’nin ardından modernize edilen F-16’ların, F-16 Blok 70 ile eşdeğer bir kapasiteye ulaşacağı üzerinde duruluyor.

F-16-ÖZGÜR-Mühimmat


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu