F-16 ve A330 MRTT havada bir ilke imza attı

Roketsan-ATMACA-Banner

Portekiz Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 Fighting Falcon savaş uçağı ile Airbus’a ait A330 MRTT tanker uçağı, Atlantik Okyanusu üzerinde bir ilki gerçekleştirdiler.

Avrupa merkezli havacılık devi Airbus, geliştirmiş olduğu boom sistemi ile dünyanın ilk tam otomatik havadan havaya yakıt ikmal (A3R) işlemini gerçekleştirdi. Atlantik Okyanusu üzerinde yapılan testte, Airbus A3R çözümü ile donatılan bir A330 MRTT Tanker Uçağı, Portekiz Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 Fighting Falcon’a havadan tam otomatik yakıt ikmali gerçekleştirdi.

STM Banner

Airbus tarafından geliştirilen A3R sistemi, yakıt ikmali gerçekleştirilecek olan uçakta herhangi bir ek ekipman gerektirmiyor ve hava yakıt ikmal operatörünün (ARO) iş yükünü azaltıyor.

Sistem ARO tarafından etkinleştirildikten sonra, A3R boomu otomatik olarak uçuruluyor ve bom ucu ile alıcı yuvası arasındaki hizalamayı birkaç santimetre hassasiyetle tutuyor. Bu noktada yakıt aktarımı, alıcı uçağın doldurulması için başlatılıyor ve tamamlandığında yani bağlantı kesme komutu verildiğinde, teleskopik kirişi geri çekilerek bom alıcıdan uzaklaştırılıyor. Bu işlem sırasında ARO, işlemi sadece izliyor.

Proje kapsamında şu ana kadar 45 uçuş saati test gerçekleştirildi ve A330 MRTT ile F-16, 120 kez temas sağladı. Sertifikasyon çalışmalarının 2021’de başlaması planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu