F-16’lara AESA modernizasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Northrop Grumman şirketi, ABD Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 savaş uçaklarının AESA radar modernizasyonuyla ilgili olarak bir sözleşme kazandı.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı Pentagon’dan edinilen bilgiye göre Northrop Grumman, ABD Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan F-16 savaş uçaklarının Aktif Elektronik Faz Dizinli Radar (AESA) modernizasyonuyla ilgili olarak bir sözleşme kazandı. Toplam değeri 1.008.327.355 dolar olan sözleşme kapsamında Northrop Grumman, 372 adet F-16 AESA radarının üretimini gerçekleştirecek. Çalışmaların, Mayıs 2027’ye kadar tamamlanması planlanıyor.

STM Banner

AESA Radar Nedir?

Aktif Faz Dizinli Radar (Active Electronically Scanned Array (AESA)), birçok küçük katı-hal alıcı/verici modülü (TRM) ile verici ve alıcı işlevi gören bir Faz Dizinli Radar türüdür. Gelişmiş Aktif Faz Dizinli Radarlar, Elektronik Taramalı Pasif Dizinlere (PESA) kıyasla dalgaları daha geniş frekans aralığında yayabilmelerini sağlar ve dolayısıyla arka plan gürültüsü üzerinden tespit edilmelerini zorlaştırır. ASELSAN, uzun zamandır AESA teknolojisine sahip radar sistemleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. ASELSAN, F-16 jetleri için geliştireceği AESA radarını 2021, Milli Muharip Uçak (MMU) için geliştireceği AESA radarını ise 2023 yılına kadar tamamlamayı planlamakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu