F-16’lara milli dost-düşman tanımlama sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı (TurAF) envanterinde bulunan F-16 Fighting Falcon savaş uçakları, ASELSAN tarafından geliştirilen IFF Sistemleri ile donatılacak.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında 2018 yılında imzalanan Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemi Mod 5 (IFF) Tedarik ve Proje Sözleşmesi kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 Blok 30TM uçaklarına ASELSAN tasarımı ve üretimi IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihazlarının entegrasyon faaliyetlerine başlandı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, “Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanlığı ana yükleniciliğinde IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihaz tasarım faaliyetleri tamamlanmış olup, seri üretime geçildi. Uçaklar üzerinde entegrasyon faaliyetleri ise Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik Sektör Başkanlığı sorumluluğunda devam ediyor. Bu kapsamda, prototip uçakta entegrasyon faaliyetleri tamamlanmış olup, ilk uçuş testi başarı ile gerçekleştirildi.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu