F-16’nın üreticisi Lockheed Martin’den Türkiye kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

F-16 Blok 70 savaş uçağının üreticisi Lockheed Martin şirketi, Türkiye’den düzenlenecek IDEF’23 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’na katılacak.

Türk savunma ve havacılık sanayii, 25-28 Temmuz 2023 tarihleri arasında düzenlenecek IDEF’23 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda gövde gösterisi yapmaya hazırlanıyor. Birçok yurtdışı katılımcıya da ev sahipliği yapacak IDEF’23 Fuarı’nın önemli konukları olacak.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; ABD’li Lockheed Martin şirketi, bu yıl IDEF’23 Fuarı’na katılım sağlayacak. CAATSA yaptırımları sonrası baş gösteren F-35 ambargosunun ardından IDEF’e oldukça dar kapsamlı bir katılım gösteren Lockheed Martin, bu yıl katılımını genişletecek.

Edindiğimiz bilgilere göre; Lockheed, IDEF’23 için 70 metrekareden daha büyük bir alan kiraladı. Şirket, fuar sırasında ölçeklendirilmiş modeller üzerinden ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirecek. Lockheed Martin’in tanıtacağı ürünler arasında, Türkiye’nin satın alma talebinde bulunduğu F-16 Blok 70 savaş uçağı da olduğu tahmin ediliyor.

Lockheed Martin

Öte yandan Türkiye’nin “40 adet F-16 Blok 70 Savaş Uçağı” ve “79 adet F-16 Blok 70 Modernizasyon Kiti” talebinin, yakında ABD makamları tarafından onaylanması bekleniyor.

F-16 Blok 70 Viper Savaş Uçağı

F-16 Blok 70/72 modernizasyonuna uğrayan jetler, diğer F-16’lara göre donanımsal ve yapısal açıdan yükseltmeye maruz kalacakları için genellikle 4++ nesil olarak sınıflandırılmaktadırlar. Viper modernizasyonunda en önemli adım ise mevcut radar sisteminin, Northrop Grumman üretimi APG-83 Aktif Faz Dizinli (AESA) radar ile değiştirilmesidir.

APG-83 radarının entegrasyonuyla beraber F-16’ların durumsal farkındalıkları ciddi miktarda artacak.

Bunun yanında F-16 Blok 70/72’de; AESA radarının daha etkin kullanılmasını ve pod verilerinin kontrolünü sağlayan 6 ”x 8” CPD (yüksek çözünürlüklü ekran), Otomatik Zemin Çarpışma Önleme Sistemi (GCAS) ve daha teknolojik silah istasyonları bulunacak.

F-16-Blok-70
F-16 Blok 70

Ayrıca uçaklara AGM-88E başta olmak üzere yeni mühimmat ve füze sistemleri entegre edilecek. Yeni nesil elektronik harp ekipmanları ve IRST podu ile yeni hedefleme podları uçağın kullanımına sunulacak.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 Savaş Uçağı Talebi

Ayrıca Türkiye, 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile mevcut uçakların modernizasyonu için 79 adet kit tedarikini talep ediyor. Türkiye’nin talebi, henüz ABD Senatosu tarafından onaylanmadı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu