F-16’ya AGM-84L Harpoon Blok II

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Fas Krallığı’na 10 adet AGM-84L Harpoon Blok II Gemisavar Füzesi ve ilgili ekipmanların sevkiyatını içeren olası bir satışı onayladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Fas Krallığı’na 10 adet AGM-84L Harpoon Havadan Atılan Gemisavar Füze, konteynır, tamir ve yedek parça ekipmanları, teknik belge, eğitim ekipmanları ve mühendislik ile lojistik destek hizmetlerinin sevkiyatını içeren olası bir yabancı askeri satış (FMS)’ı onayladı.

STM Banner

Ana yüklenicinin ABD merkezli Boeing şirketinin olacağı satışın yaklaşık değeri ise 62 milyon ABD Doları olarak açıklandı.

Fas Krallığı tarafından tedarik edilen AGM-84L Harpoon Blok II Gemisavar Füzeleri, Fas Kraliyet Hava Kuvvetleri (RMAF) envanterinde 23 adet F-16C/D Blok 52 tipi savaş uçaklarında kullanılacak.

Fas Hava Kuvvetleri, AGM-84L Harpoon Blok II, F-16 Blok 52, F-16V Blok 72, Royal Morocco Air Force (RMAF)
Fas Kraliyet Hava Kuvvetleri (RMAF)’ne ait F-16 Blok 52 savaş uçakları

Fas Kraliyeti, geçtiğimiz yıl ABD’ye 25 adet F-16V Blok 72 tipi savaş uçağı satın almak istediğini belirtmiş ve ABD Dışişleri Bakanlığı, bu uçakların satışını içeren 3.7 milyar ABD Doları değerinde bir FMS kararını onaylamıştı. Ayriyeten envanterinde bulunan 23 adet F-16C/D Blok 52 tipi savaş uçaklarını da Block 72 Viper seviyesine çıkartmak isteyen Fas, bu konuda da ABD ile anlaşmaya varmış ve anlaşmanın toplam değeri 985 milyon ABD Doları artışla 4.7 milyar ABD Doları olmuştu.

Fas Kraliyeti, nihai anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte toplamda 48 adet son model F-16 savaş uçağına sahip olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu