F-35 Lightning II için 500’üncü AESA Radar teslim edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Northrop Grumman firması, F-35 Lightning II savaş uçağı için üretmiş olduğu 500’üncü AN / APG-81 Atış Kontrol Radarı’nı Lockheed Martin’e teslim etti. Northrop Grumman tarafından geliştirilen AN / APG-81 Aktif Elektronik Dizin Taramalı (AESA) Radar Sistemi, F-35’in sensör paketinin temel elemanıdır ve platformun etkililiğini ve sürekliliğini destekleyecek şekilde durumsal farkındalık sağlamaktadır.

AESA Radar Nedir?

Aktif Faz Dizinli (Active Electronically Scanned Array (AESA)) Radar, birçok küçük katı-hal alıcı/verici modülü (TRM) ile verici ve alıcı işlevi gören bir Faz Dizinli Radar türüdür. Gelişmiş Aktif Faz Dizinli Radarlar, Elektronik Taramalı Pasif Dizinlere (PESA) kıyasla dalgaları daha geniş frekans aralığında yayabilmelerini sağlar ve dolayısıyla arka plan gürültüsü üzerinden tespit edilmelerini zorlaştırır.

STM Banner

Northrop Grumman’ın AN / APG-81 Radarında; çeşitli zorlu görevleri destekleyen uzun menzilli, aktif ve pasif Hava-Hava ile Hava-Yer modları bulunmaktadır. Bu modlar; elektronik harp (EH), istihbarat, keşif ve gözetleme modlarının yanı sıra bir dizi gizli özellikler ile tanımlanmaktadırlar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu