F-35 savaş uçağı ilk kez Hindistan’da

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD üretimi F-35A Lightning II savaş uçağı, ilk kez Hindistan’a ayak bastı. ABD, Aero India için Hindistan’a 2 adet F-35A Lightning II sevk etti.

Lockheed Martin ana yükleniciliğinde geliştirilen 5. nesil savaş uçağı F-35, ilk kez Hindistan’a ayak bastı. ABD, Hindistan’ın 1 yıl arayla düzenlediği Aero India hava gösterisi için ülkeye 2 adet F-35A Lightning II savaş uçağı sevk etti. Bu, F-35’lerin Hindistan’a ilk ayak basışı olarak kayıtlara geçti.

STM Banner

F-35A’ların bir tanesi Utah’daki Hill Hava Kuvvetleri Üssü’nden; bir diğeri ise F-35A Gösteri Ekibi’nden Hindistan’a sevk edildi. Hill Hava Kuvvetleri Üssü’nden getirilen F-35A statik alanda sergilenecekken, diğer F-35A ise Aero India kapsamında gösteri uçuşu gerçekleştirecek.

Aero India’da F-35’in görücüye çıkmasının, Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF)’nin 114 adetlik Çok Rollü Savaş Uçağı (MRFA) tedariki için Hintli makamların pazar araştırması yaptığı bir zamana denk geldiği de ayrıca vurgulanmalı. Söz konusu ihale için Fransız Dassault Rafale platformu da öne çıkıyor. Hint Hava Kuvvetleri envanterinin bir kısmını, Fransız yapımı Rafale savaş uçakları kaplıyor.

Hindistan, 36 adetlik Rafale EH/DH savaş uçağı siparişi kapsamında ilk uçaklarını 2020 yılında teslim aldı. 7.8 milyar Avro değerindeki sipariş kapsamında teslimatların bu yıl tamamlanması planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu