Kanada’dan Yüklü Miktarda F-35A Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Envanterindeki CF-18 savaş uçaklarını değiştirmek için F-35A Lighting II’yi tercih eden Kanada, bu karar doğrultusunda yüklü miktarda siparişte bulundu.

Kanada, ABD’li Lockheed Martin şirketi tarafından üretilen F-35A savaş uçağı için 14.2 milyar dolarlık değerindeki tedarik anlaşmasında sona gelindiğini açıkladı. Söz konusu tedarik; Kanada’nın, Hava Kuvvetleri için son 30 yıl içerisinde yaptığı en büyük yatırım.

STM Banner

Lockheed Martin tarafından Kanada’ya 2026 yılında teslim edilmesi planlanan F-35A savaş uçaklarının, tam filo kabiliyetine ulaşması için 2032 yılı hedef gösterildi. Kanada Hava Kuvvetleri için yeterli filonun oluşturulup, tam kapasite operasyonel kullanımına ulaşılması için ise 2034 yılı hedefleniyor.

Dünya’da ihracatı gerçekleştirilen tek 5. nesil savaş uçağı olan Lockheed Martin üretimi F-35 için ABD, üretimde 1000 adete ulaşmaya çalışıyor. Bugüne kadar 890 adetten fazla üretilen uçak, NATO ülkeleri başta olmak üzere ABD’nin dost ve müttefik olarak nitelendirildiği ülkelere ihraç ediliyor.

2006 yılında üretimine başlanan uçağın Hava Kuvvetleri için F-35A modeli, dikey iniş kalkış yapabilen F-35B modeli ve katapult yardımıyla uçak gemilerinden operasyon icra edebilen F-35C modeli bulunuyor.
Kanada’nın farklı F-35 modellerine ilgi gösterip göstermediği henüz bilinmiyor.

ABD-F-35A

Geçen yıl F-35A Lightning II uçakları için 19 milyar dolar bütçe ayıran Kanada, nihai olarak uçaklara 14.2 milyar dolarlık ödeme yapacak. Uçak başına 85 milyon dolara denk gelen bu bütçe, Almanya’nın satın alımı gerçekleştirdiği F-35 savaş uçaklarının birim maliyetinden daha az. Ancak uçaklara ilaveten hangi sistemlerin tedarik edileceği henüz belirsizliğini koruyor.

ABD’nin, bugün son kontratı imzalanan anlaşma ile 88 adet F-35A Savaş Uçağı teslimatını 2029 yılında tamamlaması gerekiyor. Bu sayede Kanada, 2032-34 yıllarına kadar tüm F-35A Lightning II uçaklarını operasyonel hale getirebilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu