Lockheed Martin planlanandan daha az F-35 üretecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning Projesinin ana yüklenicisi Lockheed Martin, 2020 yılında, planlanandan daha az sayıda F-35 Lightning II üretimi gerçekleştirecek.

Halihazırda dünyanın en büyük savunma sanayii projelerinden birisi olan Müşterek Taarruz Uçağı F-35 Lightning II Projesi, Koronavirüs salgınından oldukça etkilendi. F-35 Lightning II tedarik zincirinde birçok sorunla karşılaşan ana yüklenici Lockheed Martin, 23 Mayıs’tan itibaren üretim hızını azaltacak ve buna müteakiben, 2020 yılı için planlanan 141 adetlik F-35 teslimatı hedefinde, 18 ila 24 adetlik bir düşüş yaşanacak.

STM Banner

Lockheed Martin’in F-35 Programından sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Ulmer, “COVID-19 salgını, Lockheed’in tedarik zincirinin zamanında parça üretmesini zorlaştırdı ve sonuç olarak şirket, F-35 üretiminin yavaşlayacağı bir çalışma programına geçti.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin F-35 Projesindeki rolüne değinen Greg Ulmer, “Türkiye’nin üretim payıyla ilgili olarak üretimi devralacak firmalar zaten tanımlandı. Türkiye’nin üretiminin devre dışı bırakılmasının sonucu olarak, F-35 projesindeki üretimin etkilenme olasılığı düşük.” açıklamalarında bulundu.

F-35, F-35 Lightning II, Lockheed Martin F-35 Lightning II, COVID-19, Koronavirüs

Ancak, ABD Hükümeti Hesap Verebilirlik Ofisi’nin (GAO) hazırladığı F-35 tedarik raporunda, Türkiye’yi F-35 programından çıkarma girişiminin programın aksayan üretim ve tedarik sürecini daha da sekteye uğratabileceğine dikkat çekilmişti.

GAO raporunda, “Türkiye’nin Temmuz 2019’da Rus savunma ekipmanı almasından kaynaklı kaygılar nedeniyle programdan çıkarılması üretim risklerini daha da artıracak. Program Türk tedarikçiler tarafından üretilen 1005 parça için yeni kaynak belirledi ancak şu anda 15 parça istenilen oranda üretilemiyor.” ifadesi kullanıldı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu