F-35B Lightning’e İngiliz füzesi

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere’nin yeni stealth savaş uçağı F-35B Lightning, İngiltere tarafından üretilen ASRAAM Hava – Hava füzesiyle ilk uçuşunu gerçekleştirdi. RAF 17 Squadron’dan bir İngiliz pilotu tarafından uçurulan jet, ASRAAM hava-hava füzelerini taşıyan çok önemli bir uçuş için güney Kaliforniya’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nden kalkış yaptı. ASRAAM’ın F-35’e entegrasyonu, ABD’ye ait bir uçak ile daha önce tamamlanmıştı.


MBDA tarafından Bolton’da üretilen ASRAAM füzeleri, İngiltere’nin F-35 programının en önemli parçalarından birisi. ASRAAM, “Gelişmiş Kısa Menzilli Havadan Havaya Füze” anlamına gelmektedir. ASRAAM; 88kg ağırlığında, 2.9m uzunluğunda, Mach 3+ hıza çıkabilen, 25km+ menzilli bir füze sistemidir.

STM Banner

İngiliz silahlı F-35B Lightning jeti gökyüzüne çıkıyor. Telif hakkı Lockheed Martin ABD.
F-35B uçaklarını teslim almaya devam eden İngiltere, toplamda 138 adet F-35B jeti tedarik etmeyi planlıyor. İngiliz F-35B’lerinin kullanılacağı HMS Queen Elizabeth uçak gemisi ise şuanda ABD’de testlerde. Testlerin başarıyla tamamlanması durumunda F-35B jetleri, HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde başarıyla kullanılabilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu