F-35’e Avrupa’dan yeni müşteri

Roketsan-ATMACA-Banner

Romanya, F-35 savaş uçağının yeni müşterisi olmaya hazırlanıyor. ABD tarafından geliştirilen savaş uçağı için Romanya, resmi talep mektubu sunacak.

Romanya’nın, Lockheed Martin F-35 Lightning II Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) satın alma planlarını güçlendirdiğini belirten üst düzey bir yetkili, Savunma Bakanlığı’nın 2024 yılı bitmeden ABD hükümetine resmi bir talep mektubu sunacağını söyledi.

STM Banner

Romanya Savunma Bakanlığı Silahlanma Genel Müdürlüğü Başkanı Korgeneral Teodor Incicaș, 8 Mart’ta yaptığı açıklamada, bu tedarik için zemin çalışmalarının devam ettiğini ve “bu yıl ya da gelecek yıl” resmi bir talepte bulunulacağını söyledi.

Korgeneral İncicaș, “Karmaşık adımların atılması gerekiyor, bu da altyapı açısından analiz, yatırımlar yoluyla altyapı düzeltmelerinin yapılması ve ardından geliştirme açısından karmaşık olan satın alma ve aynı zamanda teslimat anlamına geliyor. “Bu nedenle bu yıl ya da gelecek yıl talebimizi çoktan iletmiş olacağımızı ve F-35 sözleşmesini imzalamak için adımlar atacağımızı umuyorum.” dedi.

F-35A

F-35 Projesinin Son Durumu

Yaklaşık 20 ülkenin tercih ettiği F-35 savaş uçağından, şu ana kadar çeşitli konfigürasyonlarda 890 adetten fazla teslim edildi. 634 bin uçuş saatini geride bırakan F-35 uçağından, Avrupa’daki altı ülkede yaklaşık 120 adet bulunuyor. Avrupa ülkelerinin çok büyük bir çoğunluğu, F-35’in konvansiyonel iniş/kalkış modeli olan F-35A’yı tedarik ediyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Janes

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu