F-35’e nükleer görev

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD hükümeti; Lockheed Martin tarafından geliştirilen F-35 Lightning II savaş uçağına, nükleer bomba taşıma sertifikası kazandırmak için finansman sağlayacak.

ABD Başkanı Donald Trump tarafından Pazartesi günü Kongre’ye gönderilen 740.5 milyar dolarlık savunma bütçesi talebi, nükleer silah çalışmaları ve araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri için büyük bir finansal destek içeriyor. Söz konusu bütçe talebi, Pentagon’un son 70 yıldaki en büyük savunma bütçesi konumunda yer alıyor. Üst düzey bir Pentagon yetkilisi tarafından bu durumun sebebi, Çin ve Rusya’nın artan gücüne karşı, ABD’nin gelecek nesil teknolojileri geliştirme hedefi olarak açıklandı.

STM Banner

amerika savunma bütçesi 2018, abd savunma bütçesi 2018, abd savunma bütçesi 2020, f-35 nükleer bomba, Columbia sınıfı denizaltı

Kongrenin onayı sonucunda sağlanacak finansmanın bir kısmı, nükleer faaliyetler için kullanılacak. Bu doğrultuda; nükleer komuta ve kontrol yeteneğinin geliştirilmesi, Huntington Ingalls Industries ile General Dynamics tarafından üretilen Columbia sınıfı nükleer denizaltıya ve Lockheed Martin tarafından geliştirilen F-35 Lightning II savaş uçağına, nükleer bomba taşıma sertifikasının kazandırılması amaçlanıyor.

ABD hükümetinin sunduğu 740.5 milyar dolarlık savunma bütçesi talebinin önemli bir bölümü; KC-46 Yakıt İkmal Uçağı, F-35 Lightning II Savaş Uçağı, THAAD Anti-Balistik Füze Sistemi tedariki ile balistik füzelere karşı güçlü bir radar ağı oluşturma yönündeki çalışmalara sarf edilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu