F-35’in manevra kabiliyeti gerçekten kötü mü?

Roketsan-ATMACA-Banner

(Bu içerik SavunmaSanayiST.com’a aittir. Kaynak belirtilmeden kullanılması halinde hak talebinde bulunulacaktır.)

Her ne kadar son teknoloji olarak kendini ispatlamaya çalışsa da, proje başlangıcından itibaren devamlı suretle hemen her konuda eleştirilen bir uçak olma unvanıyla da tanınan F-35 Lightning II, bugün yayınlanan bir video ile birlikte bir kulvarda daha kendine yöneltilen eleştirileri ortadan kaldırma potansiyeline sahip oldu.

STM Banner

İlk uçuşunu yaptığı günden bu yana özellikle manevra kabiliyeti konusunda eleştiri oklarının odak noktası olan F-35, içinde bulunduğumuz güne kadar it dalaşı olarak isimlendirilen yakın/görüş içi angajman konusunda bitmeyen bir tartışmanın da ortasında yer alıyordu. Öyle ki halk arasındaki tabirle derdi üzüm yemek değil de bağcıyı dövmek olan kesim tarafından yerden yere vurulan F-35’in sürekli olarak “İt dalaşında F-16’yla bile baş edemiyor, Rus uçaklarına karşı hiç şansı olmaz” vs. konusu gündemden düşürülmüyordu. Bu gündem yaşandıktan sonra ilerleyen dönemlerde peş peşe açıklamalar yapılmış, F-16 ile it dalaşı tatbiki yapan F-35’in teknolojik anlamda sürümünün düşük olduğu, gelecekte yapılacak güncellemeler ve geliştirmeler sayesinde F-35’in manevra kabiliyetini çok daha yüksek seviyelere ulaşacağı söylenmiş olsa da az önce bahsettiğimiz kesim buna kesinlikle inanmamış, askeri havacılığa merakı olan topluluk açısından da bu açıklamalar propaganda olarak yorumlanmıştır.

2018 seri üretim hedefini başarıyla gerçekleştiren Lockheed Martin, aynı zamanda kullanıcılara teslim etmiş olduğu F-35’lerle alakalı geri dönüşleri de değerlendirmiş ve LRIP olarak isimlendirilen bu düşük yoğunluklu üretim seviyelerinde gelişimlere devam etmiştir.

Son olarak uluslararası hava gösterilerinde boy gösteren F-35’ler yaptıkları kısa şovlarla manevra kabiliyetlerini sergilemiş, insanların kafalarına yerleşen “kötü” algısına rağmen yine de izleyicileri etkileyen manevralar gerçekleştirmişlerdir.

Bugün ise F-35, biz deniz SavunamSanayiST ekibi de dahil olmak üzere askeri teknoloji ve havacılık araştırmacılarını adeta şoke edecek bir kısa video ile gündeme bomba gibi düştü. Bahsi geçen videoda F-35, genelde Rus Sukhoi yapımı uçaklara görmeye alışık olduğumuz, batı uçakları arasında ise yalnızca F-22’de görme ihtimalimizin olduğu enteresan bir manevra dizisine imza atıyor. Şimdi dilerseniz videoya bir göz atalım:

Video: Airshow News

Görüldüğü gibi tayyare ilk olarak standart bir dik tırmanış hareketine başlarken hareketin tepe noktasında keskin bir çekişle kendinden hiçte beklenmeyecek kadar dar bir mesafede dönüşünü tamamlıyor. Ardından Stall durumuna gelen uçak bir yaprak gibi az bir süzülme yaşadıktan sonra F-135 motorunun muazzam gücü sayesinde anlık bir havada asılı kalma yaşayıp sonrasında biraz daha ivmeli şekilde ağaçtan yere düşen bir ölü yaprağı andıran bir süzülme ile harekete devam ediyor. Hareket dizisinin bitiminde uçak alçaldıktan sonra Full AB ile sola yatış yapıp küçük bir dönüş yaptıktan sonra hareketi tamamlıyor.

Yaklaşık 1 dakika uzunluğunda ki bu video, bizler de dahil olmak üzere havacılık meraklıları tarafından akıllarda soru işareti olan “F-35’in manevra kabiliyeti” konusunu belki de bir daha açmamak üzere kapatmış olacak.


Yazar: Abdullah Bekci          Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu