F-35’ler Air2030 için İsviçre’de

Roketsan-ATMACA-Banner

İsviçre Hava Kuvvetleri, F-5 ve F-18 gibi yaşlanmış savaş uçaklarından oluşan uçak filosunu yenilemek için Air2030 programını, geçtiğimiz aylarda başlatmıştı. Program kapsamında 6 milyar dolarlık bütçe ile minimum 40 adet uçak almayı planlayan İsviçre Hava Kuvvetleri, tedarik edeceği uçağı seçmek için Eurofighter EF-2000 Typhoon, Boeing F-18 Super Hornet, Dassault Rafale, Lockheed Martin F-35A ve SAAB Gripen-E tipi uçakları bir yarışmaya soktu. Yarışmaya katılan uçaklar, 8 sorti deneme uçuşu ve simülatör uçuşları ile test edilmekteler.

Nisan ayında İsviçre’de bulunan Payerne hava üssünde denemelere başlayan Eurofighter EF-2000 Typhoon uçağının ardından, testlere katılacak olan 4 adet F-35A jeti de geçtiğimiz günlerde İsviçre’ye ulaştı.

STM Banner

2030 yılına kadar tamamlanması planlanan 8 milyar dolar bütçeli Air2030 programı kapsamında, 2 milyar dolarlık bütçe de kara tabanlı hava savunma sistemi tedariği için ayrıldı. Program kapsamında testlere katılacak uçaklar arasında F-35A ve Gripen-E, önce çıkmakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu