F-35’te Türkiye’den parça tedariki 2022’ye kadar devam edecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayii şirketleri, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Projesi kapsamında F-35 Lightning II savaş uçaklarına yönelik parça üretimine 2022 yılına kadar devam edecek.

S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) tedariki sebebiyle Türkiye’ye yönelik F-35 teslimatlarını askıya alan Pentagon ve Lockheed Martin, Türk şirketlerine yönelik parça tedarikinin de Mart 2020’den itibaren durdurulacağını açıklamıştı. Ancak, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada, Türk şirketlerinin parça üretimine halen devam ettikleri belirtilmişti.

STM Banner

Bu kapsamda Pentagon sözcüsü Jessica Maxwell tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamada, Türk şirketlerinin 2022 yılına kadar F-35 jetleri için 139 bileşenin üretimine devam edeceği ancak üretimin kademe kademe azaltılacağı bilgisi paylaşıldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), Alp Havacılık ve AYESAŞ’ın da aralarında bulunduğu Türk savunma sanayii şirketleri, F-35 Lightning II için orta gövde, iniş takımına ait parça ve iç silah istasyonlarının açılması ve kapanması görevini yerine getiren yazılımın da dahil olduğu birçok bileşeni üretiyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu