F-35’te yazılım problemi: Ödemeler askıda, uçaklar depoda

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Lockheed Martin tarafından yenilenen ilk dört F-35’in her biri için 7 milyon dolarlık ödemeyi durdurdu ve savaş uçakları, yazılımlarının yeni yetenekler sağladığını gösteren testler yapılana kadar depoya kaldırıldı.

F-35’in daha hassas silahlar taşıyabilmesi ve düşman uçakları ile hava savunmaları hakkında daha fazla bilgi toplayabilmesi için, yeni kokpit donanımına ve yazılım güncellemesine ihtiyacı var. “TR-3” yükseltmesi, F-35‘in mevcut yeteneklerine kıyasla işlem gücünü 37 kat, belleği ise 20 kat arttıracak.

STM Banner

Ancak F-35’in Technology Refresh 3 ya da TR-3 olarak bilinen yükseltmelerle ilgili yazılım sorunları, önemli gecikmelere neden oluyor. Pentagon Haziran ayında, yükseltmeler tamamen hazır olana kadar TR-3 ile yeni üretilen edilen F-35’leri kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Şimdi de Pentagon, yazılım sorunları halledilene kadar ödemeleri askıya aldı.

Ofis sözcüsü Russell Goemaere yaptığı açıklamada, Pentagon’un F-35 Program Ofisi ve Lockheed’in resmi olarak kabul edilene kadar tüm bu uçakların “güvenli ve emniyetli bir şekilde saklanmasını sağlayacağını” söyledi. Yani TR-3 yazılımıyla üretilen uçaklar, yazılım sorunları çözülene kadar depoya kaldırıldılar.

F-35 Fil Yürüyüşü

Lockheed yaptığı açıklamada “F-35’leri bu yıl için öngörülen hızda üretmeye devam ediyoruz ve 31 Temmuz itibariyle 77 TR-3 test uçuşunu tamamladık” dedi.  Lockheed, başlangıçta bu yıl 147 ila 153 savaş uçağı teslim etmeyi planlıyordu.

TR-3 Programı

TR-3, F-35’e daha iyi ekranlar, RAM ve işlemci gücü kazandırmayı amaçlayan ve Blok 4 olarak bilinen daha kapsamlı bir modernizasyonun eklenebilmesi için gerekli olan bir yükseltme paketinin programdaki adıdır. Blok 4, F-35’in daha uzun menzilli hassas silahlar taşımasına, gelişmiş elektronik harp yeteneklerine ve daha iyi hedef tanıma özelliğine sahip olmasına olanak sağlayacaktır.

F-35-Lightning-II-BAE

ABD Hava Kuvvetleri, Ocak ayında TR-3 özellikli bir F-35’in ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Ancak başlangıçta Nisan 2023’te tamamlanması gereken TR-3’ün kullanıma sunulması takvimi değişti. F-35 Ortak Program Ofisi artık TR-3’ün en erken Aralık 2023’te ya da belki de Nisan 2024’te gelmesini bekliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Bloomberg

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu