Endonezya’nın ANKA SİHA tedarikinin detayları belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Endonezya, Türkiye’den 12 adet TUSAŞ ANKA SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) tedarik edecek. Endonezya’nın ANKA SİHA tedarikinin detayları belli oldu.

Endonezya Savunma Bakanlığı 2 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Endonezya’nın ülke savunmasını güçlendirmek amacıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)’nden 300 milyon dolar değerinde 12 adet ANKA SİHA tedarik ettiğini duyurdu.

STM Banner

TUSAŞ ile 3 Şubat’ta imzalanan sözleşme ile Endonezya’nın askeri teçhizatının çeşit, miktar ve kalitesinin arttırılması hedefleniyor. 12 adet ANKA SİHA’nın, Kasım 2025’ten önce Endonezya’ya teslim edilmesi bekleniyor.

2 veya 600 uçuş saati garanti

Endonezya; eğitim, lojistik destek ve ilgili ekipmanların yanı sıra iki yıl veyahut 600 uçuş saati garanti süresi de alacak. Öte yandan satış, teknoloji transferini de içeriyor. 12 adet ANKA’nın 6’sı, Endonezya’da üretilecek.

ANKA-İHA

12 adet ANKA SİHA; Endonezya Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılacak. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’na bağlı birimler tarafından aktif olarak kullanılan ANKA; Tunus, Cezayir, Kazakistan, Malezya ve Çad tarafından da tercih edildi.

ANKA İnsansız Hava Aracı

TUSAŞ tarafından milli imkanlarla geliştirilen ANKA İnsansız Hava Aracı, gece/gündüz ve kötü hava şartları da dahil; keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı, hedef imhası görevlerine yönelik faydalı yüklerle teçhiz edilmiştir.

ANKA İHA, 30.000ft irtifada 24 saat havada kalabilmekte ve 350+ kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir. Şu ana kadar yaklaşık 80 adetten fazla ANKA SİHA’nın teslim edildiği tahmin edilirken, bir o kadarının da üretim faaliyetleri devam etmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu