F-4E Phantom II Şimşek Modernizasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

F-4E Phantom II savaş uçaklarının Türk Hava Kuvvetleri envanterine girişi ile TERMİNATÖR 2020 Modernizasyonu’nu anlattığımız “F-4E Phantom II ve TERMİNATÖR 2020 Modernizasyonu” başlıklı yazımızı, geçtiğimiz günlerde yayınlamıştık. Bu yazıda ise F-4E Phantom II savaş uçaklarına yönelik gerçekleştirilen Şimşek Modernizasyonu’na değineceğiz.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve ASELSAN arasında 2006 yılında, 24 milyon dolarlık sözleşme imzalandı. Bu kapsamda, Terminatör 2020 projesinde elde edilen kabiliyetler kapsamında milli imkanlarla 2006 yılının Şubat ayında 1. Hava İkmal Komutanlığı’nda Şimşek adlı modernizasyon programı başlatıldı. Bu modernizasyon kapsamında Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki 16 adet F-4E Phantom II savaş uçağı gövde yenilemesi ve ömür uzatılmasının yanı sıra aviyonik modernizasyondan geçirilmeye başladı. 68-0403 kuyruk numaralı ilk prototip, resmi test uçuşunu 24 Aralık 2009 tarihinde yaptı ve ilk uçağın Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslimatı ise 02 Mart 2010 tarihinde yapıldı.

STM Banner

Uçaklara; ASELSAN ürünü Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) gömülü LN-100GT Ataletsel Seyrüsefer Sistemi takılarak, uçakların seyrüsefer sistemi günümüz teknolojisine uygun hale getirildi. Uçaklara takılan CDU-900 Kontrol Gösterge Ünitesi ve üzerinde ASELSAN mühendisleri tarafından geliştirilen Operasyonel Uçuş Yazılımı ile Uçuş Yönetiminin her türlü hava koşulunda yüksek doğrulukta gerçekleşmesi sağlandı. Uçaklara UHF ve VHF bantlarında haberleşme olanağı sağlayan, kriptolu ASELSAN MXF-484 telsizi takılarak etkili ve güvenli haberleşme yeteneği kazandırıldı.

Uçakların yenilenen ve sayısal arayüze sahip LN-100GT gibi aviyonik sistemleri ile uçakta muhafaza edilen orijinal analog gösterge sistemleri arasındaki haberleşme ise Işık Projesi’nde – bir sonraki yazımız olacak – olduğu gibi ASELSAN tarafından tasarlanan SBU-100 Senkro Çevirici Ünitesi üzerinden sağlanmıştır. Bu sayede pilotların kullanımına alışmış oldukları mevcut göstergelerin işleyişinde değişiklik yapılmaksızın, modern ve sayısal sistemlerle bir arada çalışmaları sağlanmıştır.

F-4E-Şimşek

Uçaklar 1’inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı bünyesinde kurulan ve uçak aviyonik mimarisinin laboratuvar ortamında oluşturulmuş fonksiyonel bir örneği olan Sistem Entegrasyon Laboratuvarı’nda (SEL) yer testlerinden geçirilmiştir. Proje kapsamında 120’yi aşkın parametrenin F-4E/TM uçağı üzerinden ölçülebilmesi amacıyla uçak üzerinde Uçuş Test Ölçümlendirme çalışmaları 1’inci HİBM Komutanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Uçuş Test Ölçüm Merkezi’nde icra edilmiştir. Bu merkez, 401’inci Test Filonun ilk adımlarını oluşturmuştur. 2011 yılında tamamlanan projeden sonra uçaklar F-4E/TM olarak adlandırılmıştır.

Proje kapsamında modernize edilen uçakların 2016 yılına kadar görevde kalması bekleniyordu. Fakat uçaklar öngörülen zamandan erken olarak 2012 yılının Haziran ayında uçuştan çekilmiştir.

Önerilen İçerik:

F-4E Phantom II ve TERMİNATÖR 2020 Modernizasyonu


Yazar: Muhammed AYYILDIZ   |    Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu