Fas’tan 200 adet Otokar COBRA II tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Otokar COBRA II, ihracat performansını sürdürüyor. Fas, Otokar’a 200 adet COBRA II Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) sipariş etti.

Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri (FAR), Türk savunma sanayiinden yaptığı alımlarla askeri envanterini güçlendirmeye devam ediyor. Africa Intelligence’a göre FAR, kısa bir süre önce Türk savunma şirketi Otokar’a 200 adet COBRA II zırhlı araç sipariş etti. Bu araçlardan yaklaşık 20’sinin Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Misyonu’na katılan Faslı barış gücü askerlerine tahsis edileceği belirtiliyor.

STM Banner

Otokar bu önemli siparişi 14 Aralık 2023 tarihinde duyurdu ve siparişin değerini yaklaşık 136 milyon dolar olarak açıkladı. Sözleşme sadece araçları değil, aynı zamanda yedek parça, bakım ekipmanı ve eğitim hizmetlerini de kapsıyor. Teslimatların 2024 yılı sonuna kadar başlaması ve bir sonraki yıl boyunca partiler halinde tamamlanması bekleniyor.

COBRA, Otokar tarafından geliştirilen ve ilk ünitesi 1997 yılında üretim hattından çıkan çok yönlü bir zırhlı araçtır. Başlangıçta Türk ordusu için tasarlanan araç; zırhlı personel taşıyıcı, tanksavar aracı, keşif platformu, yer gözetleme birimi, ileri gözetleme noktası ve hatta zırhlı ambulans olarak işlev görmeyi de içeren bir dizi yetenek sunuyor.

Otokar COBRA-II

COBRA II; 12.7 mm makineli tüfekler, 20 mm toplar ve tanksavar füzeleri dahil olmak üzere çeşitli silah ve taret seçenekleriyle donatılabilir. V şeklindeki çelik gövdesi mayınlara (hem anti-personel hem de anti-tank), el yapımı patlayıcılara, topçu şarapnellerine ve uzun menzilli silahlara karşı koruyucu niteliklere sahiptir.

Fas’ın daha önce de Türkiye’den Bayraktar insansız hava aracı tedarik ettiği biliniyor.


Kaynak: en.yabiladi, SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu