Meteksan Savunma MİLDEN’in akustik sensörlerine talip

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayii, deniz platformları alanındaki çalışmalarını derinleştiriyor. Deniz platformlarının en önemli yapı taşlarından biri ise sonar sistemleri.

Türk Donanması, geçtiğimiz gün düzenlenen törenle TCG İSTANBUL Firkateynini, TCG DERYA DİMDEG’i, ÜTĞM. ARİF EKMEKÇİ Lojistik Gemisini ve MARLİN SİDA’yı teslim aldı. Yılın ilerleyen döneminde, Reis Sınıfı TCG PİRİREİS Denizaltısının da envantere girmesi ve Milli Denizaltı (MİLDEN) Projesi’nde de güzel haberler gelmesi bekleniyor.

STM Banner

Denizaltı platformlarının en kritik sistemlerinden birini, sualtındaki kulakları olan sonarları oluşturuyor. Bu konuda Türkiye’de çalışan şirketlerden biri de T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından “Türkiye’nin Sualtı Mükemmeliyet Merkezi” yaklaşımı ile görevlendirilen Meteksan Savunma.

Meteksan Savunma’nın denizaltı platformlarına yönelik geliştirdiği sistemler arasında hidrofonlar, yan dizin sonar sensörleri, kestirim pasif sonarı, kestirim mesafe bulucu sonarı, sayısal sualtı akustik modem, sonar sistemleri ön elektronik, sinyal işleme ve hüzme oluşturma donanım ve yazılımları, sonar operatör arayüz yazılımları yer alıyor.

Meteksan Savunma Sualtı Akustik

Tamamen yerli ve milli olarak geliştirilen bu sistemler, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan mevcut denizaltıların modernizasyon faaliyetleri kapsamında görev alırken, aynı zamanda milli tasarım faaliyetleri devam etmekte olan MİLDEN Milli Denizaltı Projesi için de büyük önem taşıyor.

Ay ve Preveze Sınıfı Denizaltılara Milli Akustik Sistemler

Meteksan Savunma tarafından tamamen yerli ve milli olarak özkaynakları ile geliştirilen MSH-01 Hidrofonu, AY / PREVEZE sınıfı denizaltı gemilerinin pasif sonar silindirik hidrofon dizini (CHA), pasif mesafe bulucu sonar (PRS) dizin grupları, kendi gürültüsünü ölçüm (ONA) sistemi ve kavitason gösterim (CI) sistemi sensörü olarak kullanılıyor. MSH-01, hem Türk Bahriyesi hem de dünya Bahriyeleri genelinde kullanımda olan Tip 209 Mod 1000 ve Tip 209 Mod 1400 sınıfı arasındaki denizaltıların bahse konu sonar sistemlerinde kullanılabiliyor.

Denizaltıların gövdesi boyunca sancak ve iskele taraflarına monte edilen ve yan dizin sonarı ıslak tarafını oluşturan sensörler ise yine Meteksan Savunma tarafından üretiliyor. MSH-11 sensörünün de hem Türkiye hem de dünya genelinde kullanımda olan Tip 209 Mod 1400 sınıfı denizaltıların yan dizin sonar sistemlerinde kullanılması hedefleniyor.

MİLDEN

MÜREN PREVEZE Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi Geliştirilmesi Projesinde TÜBİTAK BİLGEM’in Sonar Alt Sistem Yüklenicisi olan Meteksan Savunma, sensörlerden gelen analog sinyalleri yükselterek, sayısala çeviren ön elektronik donanımları ile bu sayısal sinyallerin sinyal işleme ve hüzme oluşturma donanım ve yazılımlarının geliştirilmesinden sorumlu olarak görev alıyor.

Ayrıca Kestirim Mesafe Bulucu Sonar (IDRS) Projesi kapsamında Meteksan Savunma tarafından geliştirilen sonar da proje kapsamında PREVEZE Sınıfı denizaltı gemilerinde kullanılacak.

Meteksan Savunma tarafından yapılan tüm bu çalışmalar neticesinde Türk denizaltı gemilerinin sonar sistemleri dışa bağımlılıktan kurtarılmış olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu