Filipin Hava Kuvvetleri Hermes 900 teslimatını bekliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipin Hava Kuvvetleri (PAF), Elbit Systems tarafından gerçekleştirilecek olan Hermes 900 Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı İHA teslimatını bekliyor.

Jane’s tarafından edinilen bilgiye göre Filipin Hava Kuvvetleri, İsrail merkezli Elbit Systems şirketine sipariş etmiş olduğu dokuz adet Hermes 900 tipi Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı İnsansız Hava Aracı (İHA)’nın son altı adedini, bu sene içerisinde teslim almayı planlıyor.

STM Banner

Üç adet Hermes 900 tipi İHA’yi teslim aldığı belirten Filipin Hava Kuvvetleri, “İstihbarat, gözetim ve keşif (ISR) yeteneğinin geliştirilmesi için altı adet Hermes 900 İHA, yer kontrol istasyonu, yer veri terminali ve destek ekipmanlarından oluşan iki insansız hava sisteminin (UAS) teslimatları bekleniyor.” açıklamalarında bulundu.

Filipinler ayrıca, yine Elbit Systems tarafından üretilen Skylark LEX ve Skylark 3 İHA’lar için belirsiz adet siparişte bulunmuştu.

Türk hava kuvvetleri envanteri, Türk Hava Kuvvetleri uçak sayısı, Türkiye savaş uçağı sayısı 2020, f 16 sayısı, f 4 sayısı, envanterdeki savaş uçakları
ANKA-S SİHA

Hermes 900 İHA

Elbit Systems tarafından geliştirilen Hermes 900; 1.180 kilogram azami kalkış ağırlığına, 350 kilogram faydalı yük kapasitesine, 36 saatlik havada kalış süresine ve 30.000ft servis irtifası değerlerine sahiptir. Sistem; uzun menzilli EO/IR/lazer, SAR / GMTI & MPR, COMINT/DF, COMINT GSM, COMMJAM, ELINT, EW, geniş alan gözetleme sistemi ve hiperspektral sistem faydalı yüklerini taşıma kapasitesine sahiptir.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) üretimi ANKA-S SİHA’dan elde edilen tecrübeler ile geliştirilmekte olan ANKA+ SİHA da Hermes 900’e benzer performans sergileyecektir. Öte yandan ANKA+’ın üstün silah sistemleri ile görev yapabilecek olması, Hermes 900’e yönelik en büyük avantajı olacaktır. Türkiye’nin, ANKA+ gibi fiyat/performans odaklı SİHA sistemleri ile birlikte küresel pazarda daha geniş yer tutması beklenmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Birazda görgümüz kabarsin insallah yakinda kitalar arasi balistik füze ve atom bombasi ve uzaya mekik te gondeririz

  2. Üzüldüm. Bizim ürünler daha mı kalitesiz,daha mı pahalı ? Halk tabiriyle kafalayamadık mı Filipinlileri? Belki can sıkıcı ama meraklı okurun bilemediği kimbilir neler dönüyor bu pazarda ? Bu konularda gerçekten bilgili, okuru aydınlatmak isteyen ne kadar az savunma yazarı var. Konu futbol
    olunca ise tam tersi. Teşhisi doğru koyacağız önce. Biz hep mi böyle olageldik ? Hamaset ve de mehter iyi ama bu kefere Filipin IHA’ları almadı bizden, du bakali, Atak’ları alacak mı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu