Filipinler Hava Kuvvetleri’ne AH-1 Cobra hibesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Ürdün Haşimi Krallığı tarafından Filipinler Hava Kuvetleri’ne (PAF) hibe edilen iki adet AH-1F Cobra Taarruz Helikopteri, ülkeye ulaştı.

Filipinler Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na iki adet AH-1F Cobra Taarruz Helikopteri hibe edilmesini kapsayan anlaşma, 2018 yılı içerisinde Ürdün ile Filipinler arasında imzalanmıştı. Filipinler Hava Kuvvetleri mensubu pilotların ve bakım ekibinin Ürdün’deki eğitim faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından, Ürdün tarafından hibe edilen iki adet AH-1F Cobra Taarruz Helikopteri, ülkeye ulaştı. Rus menşei bir kargo uçağıyla Filipinler Hava Kuvvetleri’ne ait Clark Hava Üssüne getirilen Cobra helikopterleri, burada tekrar montajlanacak ve uçuşa hazır hale getirilecek.

STM Banner

Filipinler, hibe edilen AH-1F helikopterlerinin gece görüş sistemi modernizasyonu ve yedek parça malzemeleri için daha önce yaklaşık 914.000 dolar tahsis etmişti.

T-129 ATAK

T-129 ATAK Filipinler

Filipinler Hava Kuvvetleri; Taarruz Helikopteri ihalesinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterini seçmişti. İlerleyen yıllarda Filipinler’e, ATAK teslimatının başlaması bekleniyor. Filipinler’in, başlangıçta sipariş ettiği ATAK helikopteri sayısını ekonomik sebeplerden ötürü düşük tuttuğu ancak anlaşma kapsamında çok fazla opsiyonun da olduğu bilinen bilgiler arasında yer alıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu