Filipinler’e ATAK ihracatında son adım atılıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen Savunma Sanayii Zirvesi kapsamında yaptığı konuşmada, “Pazartesi günü bir Uzak Doğu ülkesine ATAK ihracatıyla ilgili son adımı atmak için ziyaret planlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, 07 Aralık Cuma günü basın mensuplarına yaptığı açıklamada Filipinler Hava Kuvvetlerinin (PAF) Taarruz Helikopter ihtiyacı için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) üretimi T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin seçildiğini ve 8-10 adetlik alım yapılacağını bildirmiş, biz de SavunmaSanayiST.com olarak sizlerle paylaşmıştık. DEMİR’in, “bir Uzak Doğu ülkesi” olarak Filipinler’i kast ettiğine kesin gözüyle bakılıyor.

STM Banner

TUSAŞ, geçtiğimiz aylarda Pakistan ile 1.5 milyar dolar değerinde 30 adet T-129 ATAK Taarruz Helikopterinin ihracatını kapsayan, Türkiye’nin şuana kadar tek seferde yaptığı en büyük savunma anlaşmasını imzalamış ve Pakistan’a teslim edilecek ilk ATAK Helikopteri yine geçtiğimiz günlerde üretim bandına girmişti. TUSAŞ, Türk Kara Kuvvetlerine ve Jandarma Havacılık Başkanlığına şuana kadar 44 adet T-129 ATAK teslimatı gerçekleştirildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu