Savunma Sanayi Başkanı Demir’den HİSAR, BORA ve ÇAFRAD açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen Savunma Sanayii Zirvesi kapsamında yaptığı konuşmada, “HİSAR Hava Savunma Sistemimiz başarıyla test edildi. BORA Füzesi, test atışı esnasında hedefini noktasal diyebileceğimiz çok yüksek hassasiyetle vurdu. ÇAFRAD Radarımızın yönlendirmesiyle bir hava hedefi (test) başarıyla etkisiz hale getirildi.” İfadelerinde bulundu.

HİSAR Hava Savunma Sistemi

STM Banner

Ülkemizin Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacının giderilmesi amacıyla, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-O) tasarım ve geliştirme dönemi sözleşmesi 20 Haziran 2011’de ilgili kurumlar arasında imzalanmıştır. Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O); sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin imhasını sağlıyor.

BORA Füzesi

BORA Balistik Füze Sistemi, Savunma Sanayi Başkanlığı ile Roketsan arasında 23.11.2009 tarihinde imzalanan “B (BORA) Füzesi ve B (BORA) Silah Sistemi Projesi” adlı sözleşmeye bianen, K.K.K.lığının ihtiyacı olan uzun menzilli karadan karaya füze sistemi ihtiyacının karşılanması amacıyla geliştirilmiştir. 280km menzile sahip olan BORA’nın, Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimatları devam ediyor.

Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD)

ASELSAN Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD) Projesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı TF2000 Hava Savunma Harbi Muhribinin ana senserörünün, milli imkanlarla geliştirilmesi amacıyla başlatılmıştır. Şuanda TCG Göksu Fırkateyni üzerinde testleri devam eden ÇAFRAD, 450km menzile sahip olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu